Rząd liczy, że KE odblokuje środki z KPO

Rząd liczy, że Komisja Europejska odblokuje w tym miesiącu środki z KPO - powiedział w radiu Zet, rzecznik rządu Piotr Muller. "Liczę na to, że to będzie w najbliższym czasie, w tym miesiącu" - powiedział. "Z naszej strony jest dobra wola i ze strony KE jest dobra wola i liczę, że w tym miesiącu temat zostanie zamknięty" - dodał.

Pomagajmy Ukrainie - Ty też możesz pomóc!

Szanse na podpisanie polskiego Krajowego Planu Odbudowy przez Komisję Europejską lekko wzrosły po piątkowych rozmowach w Brukseli - powiedział premier Mateusz Morawiecki na konferencji prasowej.

"Pewne kwestie nas dzielą, nie chciałbym przedwcześnie tworzyć jakichkolwiek oczekiwań, ponieważ z mozołem posuwamy się do przodu.

Jest ustawa prezydenta, która trafiła do Sejmu. Ona jest odbierana jako krok konstruktywny, ale dalece niewystarczający, czy niewystarczający, bo nie chcę wypowiadać się za Komisję Europejską" - powiedział premier.

Reklama

"Cały czas jest we mnie wiara, choć nie mam pewności, że uda się porozumieć z Komisją Europejską w najbliższych tygodniach i doprowadzić do podpisania przez Komisję Krajowego Planu Odbudowy. Myślę, że szanse po dzisiejszych rozmowach lekko wzrosły" - dodał.

Według premiera do ostatecznego wynegocjowania z KE pozostało ok. 5 proc. spornych kwestii.

Gra o wielkie pieniądze!

Każde państwo, by móc skorzystać ze środków pochodzących z Next Generation EU musi przygotować Krajowy Plan Obudowy. Konieczne jest także jego zaakceptowanie przez Komisję Europejską. Czas na wysłanie KPO mija z końcem kwietnia, natomiast KE dała sobie dwa miesiące na jego ocenę.

Cele, na które mogą zostać przeznaczone pieniądze w ramach Krajowego Planu Odbudowy w dużym stopniu zdefiniowała Komisja Europejska. Łącznie 57 proc. przyznanych środków na odbudowę, w ramach KPO musi być ukierunkowane na: inwestycje i reformy związane z ochroną środowiska, transformacją energetyczną i cyfryzacją.

Kolejny element instrumentu Next Generation EU to tzw. React EU w wysokości 47,5 mld euro. Środki finansowe z tej koperty mogą być wydawane do końca 2023 r., tym samym wypełniają lukę między reagowaniem kryzysowym a długoterminowym planem odbudowy, wspieranym także przez nowe programy w ramach długoterminowego budżetu UE na lata 2021-2027. React EU to dodatkowe fundusze na walkę ze społecznymi i gospodarczymi skutkami pandemii, w tym w ramach m.in. Europejskiego Funduszu Pomocy Najbardziej Potrzebującym (FEAD) i Europejskiego Funduszu Społecznego (EFS).

Środki z funduszu odbudowy zasilą też europejskie programy, tj. Horyzont Europa w wysokości 5 mld euro (wsparcie prac badawczo-rozwojowych i innowacji), InvestEU - 5,6 mld euro (następca tzw. planu Junckera), programy rozwoju obszarów wiejskich - 7,5 mld euro czy Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji (FST) - 10 mld euro. Program RescUE to natomiast 1,9 mld euro.

Aby otrzymać wsparcie z funduszu odbudowy - Krajowe Plany Odbudowy, które przygotowują państwa członkowskie, muszą adresować inwestycje, projekty i reformy w sześciu szeroko rozumianych obszarach: transformacja ekologiczna, transformacja cyfrowa, zdrowie i odporność, polityka na rzecz następnego pokolenia, w tym edukacja i umiejętności, spójność społeczna i terytorialna, zrównoważone i inkluzywne wzrost i zatrudnienie.

Biznes INTERIA.PL na Twitterze. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze

PAP/INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »