Rząd przyjął uchwałę ws. finansowania budowy elektrowni jądrowej

Rząd podczas wtorkowego posiedzenia przyjął projekt uchwały w sprawie zapewnienia finansowania budowy elektrowni jądrowej na Pomorzu. Ma być zlokalizowana na obszarze gmin Choczewo lub Gniewino i Krokowa.

Rządowa uchwała "w sprawie zapewnienia finansowania budowy elektrowni jądrowej o mocy elektrycznej do 3750 MWe na obszarze gmin Choczewo lub Gniewino i Krokowa" ma umożliwić realizację celu określonego w długoterminowej strategii energetycznej państwa. 

"Chodzi w szczególności o opracowanie projektów przepisów, w oparciu o które możliwe będzie udzielenie gwarancji lub poręczeń w imieniu i na rachunek Skarbu Państwa, dla zapewnienia finansowania dłużnego, które jest niezbędne do pokrycia kosztów realizacji inwestycji" - poinformowano.

Blok jądrowy ma powstać do 2033 roku

W Polsce mają powstać obiekty energetyczne o zainstalowanej mocy od 6 do 9 GWe w oparciu o sprawdzone, wielkoskalowe, wodne ciśnieniowe reaktory jądrowe generacji III i III+. Oddanie pierwszego bloku jądrowego w naszym kraju ma nastąpić do 2033 r.

Reklama

Spółka Polskie Elektrownie Jądrowe (PEJ), odpowiedzialna za budowę pierwszej państwowej elektrowni jądrowej, ma mieć podwyższony kapitał własny. 

"Rada Ministrów zobowiąże właściwe organy i podmioty do podjęcia działań, które będą służyły zapewnieniu finansowania realizacji inwestycji oraz podwyższeniu kapitału własnego spółki Polskie Elektrownie Jądrowe" - podano w komunikacie. 

Elektrownia jądrowa na Pomorzu. Podpisano umowę z firmami Westinghouse i Bechtel

Szefowie spółki PEJ (Polskie Elektrownie Jądrowe) oraz firm Westinghouse i Bechtel podpisali niedawno umowę dot. konsorcjum projektowego i usług inżynierskich przy budowie elektrowni jądrowej na Pomorzu. Kolejnym etapem będzie umowa ws. projektowania i prac inżynieryjnych, co - jak informowała minister klimatu i środowiska Anna Moskwa - ma się wydarzyć latem tego roku.

Polski rząd w listopadzie 2022 r. wskazał, że technologię do pierwszej elektrowni w ramach Programu Polskiej Energetyki Jądrowej (PPEJ) dostarczy firma Westinghouse i elektrownia powinna stanąć na Pomorzu. PPEJ przewiduje budowę dwóch elektrowni w dwóch różnych lokalizacjach. Pierwszy blok pierwszej elektrowni powinien - zgodnie z rządowymi planami - ruszyć w 2033 r.

Spółka Polskie Elektrownie Jądrowe ma przygotować proces inwestycyjny

Należąca w całości do Skarbu Państwa spółka Polskie Elektrownie Jądrowe ma przygotować proces inwestycyjny i pełnić rolę inwestora w projekcie budowy pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce. PEJ będzie także odpowiadać za budowę kolejnych reaktorów o łącznej mocy zainstalowanej od ok. 6 do ok. 9 GWe w oparciu o wielkoskalowe, wodne ciśnieniowe reaktory jądrowe generacji III+ oraz ich eksploatację

Westinghouse to dostawca technologii reaktorów jądrowych, usług serwisowych i producent paliwa jądrowego, specjalizujący się w reaktorach wodnych ciśnieniowych PWR. Wywodząca się z USA firma należy obecnie do kanadyjskiego funduszu Brookfield; wkrótce transakcję objęcia części udziałów ma zamknąć kanadyjska firma wydobywająca uran - Cameco.

Bechtel to inżynieryjna firma ze Stanów Zjednoczonych zajmująca się m.in. budową i zarządzaniem projektami z siedzibą w Reston w stanie Wirginia.

***

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: elektrownie jądrowe | polska elektrownia atomowa | atom

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »