Rząd szykuje interwencje na rynku węgla

Wynik finansowy netto sektora górnictwa węgla kamiennego w I kw. 2022 r. wyniósł 2,055 mld zł wobec straty 706,38 mln zł w I kwartale 2021 roku - podała Agencja Rozwoju Przemysłu, która analizuje rynek węgla. Tymczasem rząd szykuje drastyczne zmiany w sprzedaży węgla. Rzecznik zapowiedział decyzje, które mogą wpłynąć na marże firm pośredniczących w sprzedaży węgla. Nie będą to ceny regulowane.

Pomagajmy Ukrainie - Ty też możesz pomóc

Węglowe spółki skarbu państwa mają pracować nad skróceniem łańcuchów dostaw do klientów, co pozwoli utrzymać ceny węgla w ryzach - powiedział w Polsat News rzecznik rządu Piotr Muller.

"Spółki skarbu państwa mają pracować nad skróceniem łańcuchów dostaw i likwidację marż pośredników" - powiedział.

Podczas sobotniej konwencji PiS zapowiedziano pewną formę pomocy osobom, które najbardziej potrzebują wsparcia, przy zakupie węgla. "Nie mówimy o cenach regulowanych" - dodał Muller.

Reklama

Wyniki sektora mocno rosną

Przychody sektora wyniosły 12,1 mld zł wobec 6,6 mld zł w I kwartale 2021 roku.

Przychody ze sprzedaży węgla wyniosły 8,08 mld zł wobec 4,38 mld zł w I kwartale 2021 roku.

Cena tony węgla koksującego w I kwartale 2022 roku wzrosła do 1.468,6 zł wobec 409,42 zł w I kwartale 2021 roku.

Cena tony węgla na cele energetyczne wyniosła 322,72 zł wobec 273,11 zł.

Sprzedaż węgla

Sprzedaż węgla w Polsce w kwietniu wyniosła 4,7 mln ton wobec 5,5 mln ton w marcu i 4,8 mln ton w kwietniu 2021 roku - podała Agencja Rozwoju Przemysłu, która analizuje rynek węgla.

Dane ARP dotyczą wszystkich krajowych producentów węgla. Produkcja w kwietniu wyniosła 4,7 mln ton wobec 5,5 mln ton w marcu i wobec 4,6 mln ton rok wcześniej.  Stan zapasów wyniósł 1,3 mln ton wobec 1,35 mln ton miesiąc wcześniej i 5,55 mln ton rok wcześniej.

Zatrudnienie w górnictwie w kwietniu wyniosło 74,9 tys. wobec 75,4 tys. w marcu i wobec 79,1 tys. rok temu.

Ceny węgla rosną nadal

Ceny węgla energetycznego oraz dla rynku ciepła wzrosły w kwietniu - wynika z analizy indeksów cenowych, tworzonych wspólnie przez Agencję Rozwoju Przemysłu i Towarową Giełdę Energii.

Sytuację na krajowym rynku węgla energetycznego obrazują dwa indeksy, bazujące na danych miesięcznych ex-post i wyrażające cenę zbytu węgla kamiennego, w jakości dostosowanej do potrzeb odbiorców. Indeks PSCMI1 (z ang.

Polish Steam Coal Market Index) wyraża ceny węgla dla tzw. energetyki zawodowej i przemysłowej, indeks PSCMI2 - dla ciepłowni przemysłowych i komunalnych. Wyrażona w indeksach wartość to cena węgla netto "na wagonie" w punkcie załadunku - bez uwzględnienia podatku akcyzowego, kosztów ubezpieczenia oraz kosztów dostawy.

Indeks PSCMI1 w kwietniu 2022 r. poprawił swój wynik o 3,7 proc. w porównaniu z poprzednim miesiącem i wyniósł 300,90 zł/t. W porównaniu z kwietniem 2021 r. wynik ten jest lepszy o 21,6 proc.

Indeks PSCMI2 w kwietniu 2022 r. poprawił swój wynik o 26,2 proc. w porównaniu z poprzednim miesiącem i wyniósł 481,63 zł/t. W porównaniu z kwietniem 2021 r. wynik ten jest lepszy o 72,2 proc.

Biznes INTERIA.PL na Twitterze. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze

Będzie interwencja na rynku węgla? 

Obecna sytuacja na rynku węgla jest dramatyczna. Pośrednicy kupują węgiel poniżej 1000 zł za tonę, a sprzedają po 3 tysiące końcowym odbiorcom.

Tymczasem kopalnie prowadzą rozmowy dotyczące podwyższenia cen węgla na kolejny sezon grzewczy. Ich ceny idą w górę do kilkudziesięciu procent. Droższy prąd odzwierciedlają też ceny na Towarowej Giełdzie Energii. W dostawach na przyszły rok utrzymują się nadal powyżej 1 tys. zł za MWh.

Mamy zabezpieczone ponad 8 mln ton węgla, czyli dokładnie tyle, ile sprowadzaliśmy rocznie z kierunku rosyjskiego - zapowiedziała w piątek wiceminister klimatu i środowiska Małgorzata Golińska, odnosząc się do embarga wprowadzonego na import węgla z Rosji i Białorusi.

Zdaniem ekspertów na sytuację na rynku węgla mogą wpłynąć zakupy interwencyjne Agencji Rezerw Strategicznych za kwotę 3 mld zł. Tyle wyniósł import węgla w zeszłym roku z Rosji i Białorusi . Tak zakontraktowane rezerwy mają zaspokajać w pierwszym rzędzie popyt ze strony gospodarstw domowych i małych firm oraz potrzeby lokalnych ciepłowni. 

Rząd szykuje nowe rozwiązania

Rzecznik rządu zapowiedział decyzje, które mogą wpłynąć na marże firm pośredniczących w sprzedaży węgla.

"Wprowadzamy mechanizmy dotyczące niwelowania pośredników po drodze; to znaczy spółki Skarbu Państwa zostały zmobilizowane do tego, aby zajmować się również sprzedażą bezpośrednią produktów, a nie przez pośredników, co ma też obniżyć marże na końcowej cenie - wyjaśnił. Jak zadeklarował w konkluzji, "taki pakiet działań niebawem przedstawimy".

Chodzi też o pomoc w zakupie węgla osobom, które najbardziej potrzebują wsparcia, np. tym, którzy mniej zarabiają; decyzje mogą być przygotowane w ciągu miesiąca - mówił w sobotę rzecznik rządu Piotr Müller interpretując wcześniejszą zapowiedź prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego.

Wcześniej wicepremier Kaczyński przyznał, że działania osłonowe wobec wysokich cen węgla, to jeszcze "nieskończona operacja". "Ale z całą pewnością to zrobimy; to jest na pewno dla tych, którzy mają trudno, i których byśmy skazywali na to, że nie będą mogli mieć w zimie ogrzanych mieszkań" - zaznaczył Jarosław Kaczyński.

PAP/INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »