Rząd w przyszłym roku dociśnie nas na całego?

- Rząd podejmie dodatkowe działania zapisane w projekcie budżetu na 2012, aby ograniczyć deficyt sektora finansów publicznych do 3 proc. PKB - wynika z projektu skierowanego na posiedzenie rządu, do którego dotarła PAP.

Zgodnie z dokumentem do najważniejszych zadań rządu będzie należało zlikwidowanie procedury nadmiernego deficytu oraz ustabilizowanie go na poziomie 1 proc. PKB, czyli średniookresowego celu budżetowego, a także ograniczenie zadłużenia i zmniejszenie go w relacji do PKB.

"Zlikwidowanie nadmiernego deficytu, ograniczenie zadłużenia oraz zmniejszenie, a następnie ustabilizowanie deficytu strukturalnego na poziomie średniookresowego celu budżetowego (1 proc. PKB) należą do najważniejszych zadań rządu. Zarówno termin likwidacji nadmiernego deficytu (2012 r. ), jak i skala już wdrożonych i planowanych działań stawiają Polskę wśród liderów konsolidacji budżetowej" - napisano w uzasadnieniu do projektu budżetu.

Reklama

Redukcja deficytu

"Mimo osiągnięcia zamierzonych celów w 2011 r., w tym konsekwentnie realizowanej redukcji deficytu, pogorszenie perspektyw gospodarczych na świecie i - w konsekwencji - także w Polsce oznacza, że likwidacja nadmiernego deficytu w 2012 r. najprawdopodobniej byłaby niemożliwa bez podjęcia dodatkowych działań. Dlatego zobowiązania polskiego rządu, przedstawione już w +Programie konwergencji. Aktualizacja 2011+, musiały zostać uzupełnione o dodatkowe działania na 2012 r. mające odzwierciedlenie w niniejszym dokumencie, z których wiele zostało zapowiedzianych w expose Prezesa Rady Ministrów" - dodano.

"(...) Ograniczenie nierównowagi finansów publicznych stało się głównym priorytetem rządu na najbliższe lata" - podkreślono.

Zgodnie z dokumentem działania te zapewnią dalszą redukcję deficytu zarówno poprzez wzrost dochodów, jak i wzmocnienie dyscypliny wydatkowej.

"W tym kontekście należy podkreślić, że w 2012 r. kontynuowana będzie tendencja obniżania relacji wydatków publicznych do PKB. Co więcej, w przyszłym roku osiągnie ona jeden z najniższych poziomów w historii polskiej gospodarki od początku transformacji" - napisano.

Reguła wydatkowa

W projekcie budżetu znajduje się również zapowiedź wprowadzenia tzw. stabilizującej reguły wydatkowej. "W niedalekiej przyszłości - już po dokonaniu wymaganej skali dostosowania fiskalnego na poziomie sektora instytucji rządowych i samorządowych - trwałemu utrzymaniu dyscypliny fiskalnej będzie sprzyjać wprowadzenie tzw. stabilizującej reguły wydatkowej" - napisano w uzasadnieniu do budżetu.

"Ma ona zapewnić, że deficyt sektora w średnim okresie będzie się kształtować na poziomie ok. 1 proc. PKB. Wprowadzenie reguły i towarzyszących jej zmian w krajowych ramach fiskalnych pozwoli równocześnie wypełnić zobowiązania wynikające z dyrektywy, stanowiącej element tzw. sześciopaku i określającej wymogi dla ram budżetowych członków UE" - dodano.

Autorzy uzasadnienia podkreślają także, że dzięki realizowanej konsolidacji fiskalnej, dług publiczny zacznie się obniżać już w 2012 roku. "Dług ten będzie systematycznie obniżany także w kolejnych latach. Zapewnią to już podjęte i nowe działania konsolidacyjne, stopniowo narastające oszczędności z tytułu podniesienia wieku emerytalnego i wprowadzenie ww. docelowej reguły wydatkowej" - napisano.

_ _ _ _ _

Uzdrawianie finansów nie kosztem przedsiębiorców

Deficyt budżetowy, międzynarodowa niepewna sytuacja gospodarcza, jak również ujemny bilans Funduszu Ubezpieczeń Społecznych skłaniają Rząd do zwiększania wpływów z tytułu danin publicznych, w tym składek ubezpieczeniowych. Zwiększenie wysokości składki rentowej o dwa punkty po stronie pracodawców, może jednak wywołać negatywne skutki na rynku pracy, głównie poprzez spowolnienie tempa wzrostu tworzenia nowych miejsc pracy - uważa Krajowa Izba Gospodarcza oceniając projekt nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych.

Potrzeba ograniczenia dopłat z budżetu do FUS jest zrozumiała, naszym zdaniem docelowo system powinien stać się w jak największym stopniu samofinansujący.

Uważamy, że wprowadzaniu wyższych obciążeń fiskalnych towarzyszyć powinno tworzenie bardziej przyjaznego dla prowadzenia działalności gospodarczej otoczenia prawnego. Przedsiębiorcy rozumieją powagę sytuacji, w jakiej znalazły się finanse publiczne. Są świadomi tego, iż nie da się w pełni uniknąć zwiększenia obciążeń fiskalnych, jednak za kluczowe uznać należy potrzebę połączenia tego typu działań z widocznym i radykalnym ograniczaniem barier administracyjnych, zwłaszcza w zakresie prawa podatkowego i inwestycyjnego. Wspieranie przedsiębiorczości oraz tworzenie przyjaznego klimatu dla jej rozwoju powinno ograniczyć negatywne konsekwencje zwiększenia pozapłacowych kosztów pracy. Nie mogą być to jednak działania pozorne - projekty odpowiednich aktów prawnych powinny zostać przygotowane w jak najkrótszym czasie. Objęcie ich pogłębionymi konsultacjami społecznymi zapewni wdrożenie, które w sposób faktyczny przyczyni się do poprawy warunków prowadzenia działalności gospodarczej.

W ocenie KIG, w sposób ciągły należy również prowadzić działania mające na celu stopniowe uszczelnianie systemu rentowego, poprzez weryfikację zasadności wypłacania świadczeń.

Na podkreślenie zasługuje również fakt, iż podwyższenie składki rentowej obciążającej pracodawców związane jest ze zwiększeniem kosztów płac w administracji publicznej, a tym samym wzrostem wydatków budżetowych w powyższym zakresie. Powinno być więc wdrożone w połączeniu z racjonalizacją zatrudnienia w urzędach państwowych, a także reformą struktury ich wydatków administracyjnych.

Krajowa Izba Gospodarcza

_ _ _ _ _

Konserwatywny budżet

Deficyt budżetu państwa w 2012 roku zostanie zapisany w budżecie na poziomie 35 mld zł. Budżet zostanie skonstruowany przy konserwatywnym założeniu realnego wzrostu PKB o 2,5 proc. i inflacji średniorocznej w wysokości 2,8 proc. - wynika z uzasadnienia do projektu budżetu na 2012 rok.

"(...) Prognozowany wzrost realnego PKB w 2012 r. wynosi 2,5 proc. Jednak ogromna niepewność co do rozwoju sytuacji w otoczeniu zewnętrznym, szczególnie w perspektywie 2012 r. sprawiła, że rozpatrywano różne warianty wzrostu PKB i jego składowych, w tym recesję.

Zdecydowano się wybrać wariant pośredni (obecnie najbardziej prawdopodobny), który jest mimo wszystko bardziej konserwatywny niż obecny +konsensus+ rynkowy (tj. wzrost PKB o ok. 3 proc.)" - napisano w uzasadnieniu do projektu budżetu. "Nie wyklucza to jednak istnienia szeregu ryzyk negatywnych dla tej prognozy" - dodano.

W uzasadnieniu do projektu budżetu na państwa na 2012 rok resort finansów prognozuje, że realne tempo wzrostu PKB w 2013 roku przyspieszy do 3,4 proc., a w 2014 i 2015 roku wyniesie odpowiednio 3,8 proc. i 3,9 proc. Inflacja średnioroczna ma wynieść w przyszłym roku 2,8 proc. wobec 4,1 proc. szacowanego na 2011 rok.

PAP
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »