Rzadkie surowce na Suwalszczyźnie? Poszukiwania z helikoptera"

Na Suwalszczyźnie rozpoczną się poszukiwania surowców ze skał magmowych. Przez dwa tygodnie będzie je wspierać helikopter, do którego podwozia będzie podwieszony specjalny odbiornik sygnału ziemskiego pola magnetycznego.

W piątek rozpoczną się na Suwalszczyźnie poszukiwania złóż surowców krytycznych ze skał magmowych. Badania z wykorzystaniem helikoptera potrwają około dwóch tygodni - poinformował Państwowy Instytut Geologiczny - Państwowy Instytut Badawczy.

Zgodnie z informacją Państwowego Instytutu Geologicznego badania będą prowadzone na terenie woj. podlaskiego w gminach: Krasnopol, Jeleniewo, Puńsk, Rutka-Tartak, Suwałki, Szypliszki i Wiżajny.

- Badania będą prowadzone z wykorzystaniem helikoptera, który będzie latał na wysokości 120 metrów. Do jego podwozia będzie podwieszony odbiornik pasywny odczytujący naturalny sygnał ziemskiego pola magnetycznego, którego wielkość jest zależna od rodzaju skał znajdujących się w ziemi - powiedział rzecznik prasowy instytutu Artur Baranowski.

Reklama

Ponad 60 lat temu na Suwalszczyźnie odkryto rudy żelaza, tytanu i wanadu

Badania stanowią element projektu badawczego SEMACRET - "Zrównoważone poszukiwanie złóż surowców krytycznych ze skał magmowych w UE: Wyznaczenie sposobu przejścia na zieloną energię".

Poszukiwania będzie prowadziła niemiecka firma Supracon AG, przy współpracy ze spółką Helipoland z Bielska-Białej.

Ponad 60 lat temu zostały odkryte na Suwalszczyźnie złoża rudy żelaza, w tym rzadko spotykanych rud tytanu i wanadu.

Przez kolejne lata dzięki odwiertom i badaniom oszacowano, że zasoby złóż znajdujących się w gminie Jeleniewo to 1,34 mld ton. Ze względu na głębokie położenie rud oraz zlokalizowanie ich na obszarze o bardzo wysokich walorach środowiskowych władze państwowe nie zdecydowały się na ich wydobycie.

***

PAP
Dowiedz się więcej na temat: surowce | Podlasie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »