Rządowa rewolucja w kasach samorządów. Oto najważniejsze zmiany

Jak informuje "Dziennik Gazeta Prawna", resort finansów szykuje reformę finansowania lokalnych budżetów. Zmiany zakładają różne udziały w PIT i CIT dla poszczególnych samorządów, dobrowolne odpisy podatników na rzecz gmin oraz ograniczenie "janosikowego".

Biznes INTERIA na Facebooku i jesteś na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami

Zmiany w systemie finansowania jednostek samorządu terytorialnego

Jedna z ważniejszych propozycji dotyczy wprowadzenia "dodatkowych, indywidualnych udziałów w PIT/CIT". Byłyby to wpływy ekstra, a nie zastępujące obecne procentowe udziały w tych dwóch podatkach. Resort chciałby też, by do samorządowych kas wpływała część z ryczałtowego PIT (dziś to wyłączny dochód budżetu państwa), choć MF nie precyzuje, na jakim poziomie.

Jak informuje "DGP", miałby się też zmienić system wyrównawczy, dzięki któremu kasy samorządowe byłyby uzupełniane przez budżet centralny.

Reklama

Propozycja MF mówi o tym, by uwzględniać z jednej strony dochody gmin, z drugiej zaś wydatki. Dziś system subwencyjny bierze pod uwagę uszczerbek w dochodach w powiązaniu z liczbą ludności.

Zmiany w odpisach na PIT

Gazeta podaje, że kolejnym pomysłem są dobrowolne odpisy PIT na rzecz gmin. Analogiczne do 1 proc. na organizacje pozarządowe.

W tym jednak przypadku podatnik będzie mógł odpisać do 10 proc. - pieniądze trafiałyby do innej gminy niż ta, w której mieszka. Tyle że odpis byłby nie z puli PIT, która trafia do budżetu, ale z tej, która trafia do gminy.

"Ma to być odpowiedź na problem migracji ludności - pracujący w dużych miastach często mają domy i płacą podatki w miejscowościach okalających. Dla miast to oznacza mniejsze wpływy, jednocześnie zaś konieczność utrzymania infrastruktury, z której m.in. ci pracownicy korzystają" - wskazuje gazeta.

System subwencji uproszczony

Korekty mają też zajść w systemie wpłat na "janosikowe". Zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami gmina, która przekazywała wpłatę uboższemu samorządowi, mogła mieć niższe dochody na głowę mieszkańca niż obdarowana miejscowość. Nowe propozycje mają takiej sytuacji zapobiegać.

System subwencyjny ma być uproszczony i odbiurokratyzowany - deklaruje Ministerstwo Finansów, tłumacząc intencje zmian.

PAP
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »