Rzecznik Finansowy odwołany. Premier podjął decyzję

Premier Donald Tusk odwołał Bohdana Pretkiela z funkcji Rzecznika Finansowego - poinformował rzecznik prasowy Biura Rzecznika Finansowego Maciej Sawa. Powody odwołania urzędnika przed upływem jego czteroletniej kadencji nie zostały ujawnione.

- Potwierdzam, że Rzecznik Finansowy został odwołany - powiedział w piątek PAP rzecznik prasowy Biura Rzecznika Finansowego Maciej Sawa. - Pismo podpisane przez premiera Donalda Tuska otrzymaliśmy wczoraj - dodał.

Dotychczas Rzecznikiem Finansowym był Bohdan Pretkiel. Funkcję objął w grudniu 2021 roku, co oznacza, że odwołanie nastąpiło przed upływem czteroletniej kadencji. 

Zgodnie z ustawą, RF może zostać odwołany w trakcie kadencji w razie: niewypełniania obowiązków przez ponad 6 miesięcy na skutek długotrwałej choroby stwierdzonej orzeczeniem lekarskim, rażącego naruszenia interesów klientów podmiotów rynku finansowego, rażącego naruszenia przepisów Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej lub ustaw, skazania prawomocnym wyrokiem za przestępstwo umyślne albo złożenia rezygnacji

Reklama

W rozmowie z Interią rzecznik Maciej Sawa wskazał, że biuro nie komentuje powodów odwołania Rzecznika Finansowego ze stanowiska. Z takim samym pytaniem zwróciliśmy się do Centrum Informacyjnego Rządu, na którego odpowiedź czekamy. 

Obecnie obowiązki Rzecznika Finansowego pełni dotychczasowy zastępca Bohdana Pretkiela, Ziemowit Bagłajewski.

Czym zajmuje się Biuro Rzecznika Finansowego?

Rzecznik Finansowy zajmuje się wspieraniem obywateli w sporach z podmiotami rynku finansowego. Jego zadaniem jest ochrona klientów takich instytucji jak zakłady ubezpieczeń, banki, biura maklerskie i firmy pożyczkowe.

Rzecznika Finansowego powołano ustawą z dnia 5 sierpnia 2015 r. o rozpatrywaniu reklamacji przez podmioty rynku finansowego i o Rzeczniku Finansowym. Instytucja ta powstała w wyniku rozszerzenia zakresu działań powołanego w 1995 r. Rzecznika Ubezpieczonych.

Biuro Rzecznika rozpatruje reklamacje, udziela porad i wsparcia osobom fizycznym, które są stroną umowy z podmiotem finansowym, zarówno na etapie postępowania interwencyjnego, jak i sądowego. Może również prowadzić postępowanie pozasądowe, którego celem jest polubowne rozwiązanie sporu między klientem a podmiotem rynku finansowego. 

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: Rzecznik Finansowy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »