"Rzeczpospolita": Cud w ZUS - mniej rencistów
- Już w tym roku mniej niż 1 mln osób będzie pobierać renty. Wydatki na te świadczenia nie rosną od trzech lat - czytamy w "Rzeczpospolitej".
Jak wynika z najnowszych danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, które publikuje gazeta, w lipcu tego roku renty z tytułu niezdolności do pracy pobierało zaledwie 1,03 mln osób, podczas gdy rok wcześniej było ich o blisko 40 tys. więcej.
W 1998 r. pobierało renty w Polsce 2,7 mln osób. Jeśli utrzyma się obecne tempo spadku liczby rencistów, na koniec tego roku lub zaraz na początku przyszłego ich liczba spadnie poniżej miliona.
Będzie to swego rodzaju fenomen. Jak bowiem wynika z danych ZUS, nigdy po 1989 r. ich liczba nie spadła poniżej tego pułapu.
Więcej na http://www.rp.pl
_ _ _ _ _
ZUS zbankrutuje?
Jeśli w Polsce nie będzie rodzić się więcej dzieci to wkrótce zabraknie pieniędzy na wypłatę emerytur. Obecny system emerytalny sprawdzał się w czasach Bismarcka.
Dziś należy wprowadzić niezbędne zmiany albo ZUS wkrótce zbankrutuje - twierdzi dr Robert Gwiazdowski z Centrum im. Adama Smitha w rozmowie z Capital24.tv. Według raportu Najwyższej Izby Kontroli ZUS może mieć problem z wypłatą świadczeń emerytalnych dla Polaków.
NIK atakuje ZUS
W raporcie opublikowanym pod koniec sierpnia NIK wskazał że niska ściągalność należności ZUS to - obok niżu demograficznego i emigracji - jedna z głównych przyczyn rosnącego deficytu FUS.
NIK zaznaczyła, że pomimo ponad 56-proc. wzrostu wpływów ze składek w latach 2010-2013, deficyt FUS zwiększył się o prawie 200 proc.
Zdaniem Izby wzrost ściągalności należności ZUS może poprawić kondycję FUS. W tym roku wydatki FUS m.in. na świadczenia emerytalno-rentowe ustalono na 193,9 mld zł. To o 36 mld zł więcej niż jego wpływy.