Reklama

"Rzeczpospolita": Puste kasy szpitali przez lukę w ustawie

Publiczne szpitale nie mają prawa zarabiać na odpłatnym leczeniu pacjentów - twierdzą NFZ i Ministerstwo Zdrowia.

Wszystko przez obowiązującą od 1 lipca nową ustawę o działalności leczniczej, która w ogóle tej kwestii nie uregulowała - czytamy w "Rzeczpospolitej". Zdaniem resortu zdrowia, odpłatne leczenie chorych jest możliwe tylko wtedy, gdy szpital nie zakontraktował danej usługi z Narodowym Funduszem Zdrowia.

Taka interpretacja nowych przepisów jest dla ZOZ-ów wyjątkowo niekorzystna. Dziś wiele z nich ma milionowe długi i możliwość odpłatnego leczenia pozwoliłaby na podreperowanie budżetów. Tym bardziej że publiczne szpitale dysponują nowoczesnym sprzętem, który często jest niewykorzystywany ze względu na brak pieniędzy z NFZ. W obronie interesów szpitali stają prawnicy, argumentując, że kwestię dodatkowego zarabiania przez szpitale należało jasno uregulować w nowej ustawie.

Reklama

A tu jest luka. Ich zdaniem ZOZ powinny czerpać zyski zarówno z usług, które świadczą w ramach kontraktów, jak i komercyjnego leczenia. Szpitale, które zdecydują się pobierać pieniądze za leczenie, dużo ryzykują. Mogą zostać ukarane grzywną w wysokości 2 procent wartości kontraktu z NFZ. Więcej w "Rzeczpospolitej".

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »