"Rzeczpospolita": Puste kasy szpitali przez lukę w ustawie
Publiczne szpitale nie mają prawa zarabiać na odpłatnym leczeniu pacjentów - twierdzą NFZ i Ministerstwo Zdrowia.
Wszystko przez obowiązującą od 1 lipca nową ustawę o działalności leczniczej, która w ogóle tej kwestii nie uregulowała - czytamy w "Rzeczpospolitej". Zdaniem resortu zdrowia, odpłatne leczenie chorych jest możliwe tylko wtedy, gdy szpital nie zakontraktował danej usługi z Narodowym Funduszem Zdrowia.
Taka interpretacja nowych przepisów jest dla ZOZ-ów wyjątkowo niekorzystna. Dziś wiele z nich ma milionowe długi i możliwość odpłatnego leczenia pozwoliłaby na podreperowanie budżetów. Tym bardziej że publiczne szpitale dysponują nowoczesnym sprzętem, który często jest niewykorzystywany ze względu na brak pieniędzy z NFZ. W obronie interesów szpitali stają prawnicy, argumentując, że kwestię dodatkowego zarabiania przez szpitale należało jasno uregulować w nowej ustawie.
A tu jest luka. Ich zdaniem ZOZ powinny czerpać zyski zarówno z usług, które świadczą w ramach kontraktów, jak i komercyjnego leczenia. Szpitale, które zdecydują się pobierać pieniądze za leczenie, dużo ryzykują. Mogą zostać ukarane grzywną w wysokości 2 procent wartości kontraktu z NFZ. Więcej w "Rzeczpospolitej".