Są pieniądze dla tysięcy zwolnionych pracowników. "Dobra wiadomość"

PKP Cargo otrzymała pieniądze z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, z których będą wypłacane odprawy i świadczenia dla odchodzących pracowników. To pierwsze środki z FGŚP, potrzebne na pokrycie części wspomnianych świadczeń. "Dobra wiadomość" - skomentował jednoznacznie szef PKP Cargo Marcin Wojewódka.

"Dobra wiadomość. Dzięki pozyskaniu środków z FGŚP w PKP Cargo zaczęliśmy wypłacać zaległe świadczenia dla byłych pracowników" - napisał w mediach społecznościowych zarządzający spółką Marcin Wojewódka.

Co z odprawami dla zwalnianych pracowników PKP Cargo?

Przypomnijmy, wypłata wszystkich należnych świadczeń dla zwalnianych pracowników opóźniała się - w połowie października br. spółka poinformowała, że zarząd PKP Cargo podjął uchwałę w sprawie złożenia wniosku o wypłatę świadczeń z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. Zadeklarowano, że wartość wnioskowanych do FGŚP świadczeń nie przekroczy 100 mln zł.

Reklama

"Zapewniam, że robimy wszystko, by jak najszybciej wypłacić byłym pracownikom należne im odprawy i inne świadczenia. W związku z utrzymującą się trudną sytuacja finansową naszej Spółki pożyczka z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych znacząco przyspiesza otrzymanie pieniędzy przez część byłych pracowników. Jest dla nas ważne, że wypłaty zaczęły być realizowane jeszcze przed nadchodzącymi świętami - stwierdziła cytowana przez kolejowyportal.pl Martyna Gileta, Dyrektor Biura Zarządzania Zasobami Ludzkimi PKP Cargo.

Dodajmy, że spółka zapewnia, iż pracownicy otrzymają w przyszłości należne odsetki za zwłokę w wypłacie odpraw.

W lipcu br. sąd w Warszawie otworzył postępowanie restrukturyzacyjne PKP Cargo (postępowanie sanacyjne). Zarząd kolejowej spółki zapowiedział zwolnienia grupowe. Pierwotnie miały one objąć ponad 4 tys. pracowników (ostatecznie deklarowano ok. 3,8 tys. pracowników do zwolnienia).

Jednocześnie starano się, aby pracownicy tracący zatrudnienie w PKP Cargo, przechodzili do "zaprzyjaźnionych" spółek (listy intencyjne w tej sprawie PKP Cargo podpisała z kilkunastoma przedsiębiorstwami).

PKP Cargo poinformowało o "wynikach" zwolnień grupowych

Jak informowano na początku listopada, z końcem października w PKP Cargo zakończyły się zwolnienia grupowe. W ich wyniku zatrudnienie zmniejszyło się o 3665 pracowników. Umowy o pracę wypowiedziano 2515 osobom, a z innych przyczyn odeszło 1150 pracowników. Spółka informowała, że po zwolnieniach w PKP Cargo pracuje 10 tys. 46 osób.

Kolejowa spółka przy okazji przypomniała, że zwolnienia grupowe zostały zapoczątkowane złożeniem na początku lipca 2024 roku organizacjom związkowym zawiadomień, które rozpoczęły 20-dniowy proces konsultacji. Wtedy wskazano maksymalną liczbę 4142 pracowników, którzy mieliby zostać objęci zwolnieniami.

Mimo kłopotów i postępowania sanacyjnego, PKP Cargo niezmiennie jest największym kolejowym przewoźnikiem towarowym w Polsce. Oferuje usługi logistyczne, łącząc transport kolejowy, samochodowy oraz morski. Świadczy samodzielne przewozy towarowe na terenie Polski oraz Czech, Słowacji, Niemiec, Austrii, Holandii, Węgier, Litwy i Słowenii. Największym akcjonariuszem PKP Cargo jest spółka PKP SA, która ma 33,01 proc. akcji.

PKP Cargo w restrukturyzacji. Na naprawę potrzeba czasu

Szef PKP Cargo Marcin Wojewódka podkreślał w połowie listopada, że uzdrowienie PKP Cargo zajmie kilka lat, a kluczowym warunkiem powodzenia jest kontynuowanie zmian.

W opinii Wojewódki, osiągnięciem obecnego zarządu jest utrzymanie 10 tys. miejsc pracy i zatrzymanie spadku udziałów w rynku, który spółka traciła przez poprzednie 8 lat.

Co ważne, Marcin Wojewódka oświadczył, że kolejne zwolnienia grupowe w PKP Cargo nie są planowane.

***

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: PKP Cargo | zwolnienia grupowe | FGŚP | odprawy | koleje | transport
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »