Sąd UE uchylił decyzję KE
Sąd Unii Europejskiej w Luksemburgu uznał, że czeski Unipetrol, z grupy PKN Orlen, oraz Kaucuk, należący do Synthosu, zostały w 2006 r. niesłusznie ukarane przez Komisję Europejską za rzekomy udział w zmowie cenowej na rynku kauczuku syntetycznego - poinformował Synthos w komunikacie.
"Zarząd Synthos informuje, iż w dniu 13 lipca 2011 roku powziął informację o wyroku Sądu Pierwszej Instancji Unii Europejskiej, uchylającym decyzję Komisji Europejskiej z dnia 29 listopada 2006 roku wobec Kaucuk a.s. nakładającej solidarnie na Unipetrol a.s. i Kaucuk a.s. grzywnę w wysokości 17,55 mln Euro" - napisano w komunikacie.
Decyzją z listopada 2006 r. Komisja Europejska nałożyła grzywnę w wysokości 17,5 mln euro na Kaucuk oraz Unipetrol za uczestnictwo w zmowie kartelowej na rynku syntetycznego kauczuku. Kaucuk oraz Unipetrol wystąpiły do Sądu Pierwszej Instancji UE, domagając się uchylenia decyzji Komisji.
"Sąd Pierwszej Instancji UE uznał, że materiał dowodowy przedstawiony przez Komisję nie jest wystarczający dla stwierdzenia, że Kaucuk i Unipetrol brały udział w nielegalnych praktykach rynkowych. Sąd Pierwszej Instancji UE wskazał, że istnieją wątpliwości co do tego czy Kaucuk i Unipetrol brały udział w nielegalnych praktykach na rynku kauczuku syntetycznego i że wątpliwości te należy rozstrzygać na korzyść ukaranych spółek. W związku z tym, Sąd Pierwszej Instancji UE postanowił uchylić decyzję Komisji Europejskiej" - napisano.
Wyrok Sądu nie jest prawomocny. Odwołanie od orzeczenia, ograniczone do naruszenia procedury, może zostać wniesione do Trybunału Sprawiedliwości w terminie dwóch miesięcy od dnia zawiadomienia o tym orzeczeniu.