S&P obniżył długoterminowy rating Turcji w walucie obcej do "B+", perspektywa stabilna

Agencja S&P obniżyła rating długoterminowego zadłużenia Turcji w walucie obcej do "B+", a w walucie lokalnej do "BB-". Perspektywa obu ratingów jest stabilna.

Agencja S&P obniżyła rating długoterminowego zadłużenia Turcji w walucie obcej do "B+", a w walucie lokalnej do "BB-". Perspektywa obu ratingów jest stabilna.

Agencja S&P poinformowała w swoim komunikacie prasowym, że powodem obniżki ratingów jest spodziewane konsekwencje ekstremalnie mocnego osłabienia się kursu liry w ciągu dwóch ostatnich tygodni.

Problemami Turcji są również przegrzanie tamtejszej gospodarki, nadmierne zadłużenie kraju za granicą, a także zawirowania polityczne.

"W naszej opinii znaczące osłabienie liry ma negatywne implikacje fiskalne, pogarsza bilanse spółek oraz przynosi dalszą presję na rodzime banki. Prognozujemy, że w 2019 roku gospodarka zanotuje ujemny wzrost" - napisali analitycy S&P.

Reklama

Oprócz recesji i spowolnienia wzrostu konsumpcji w przyszłym roku analitycy spodziewają się też utrzymania się wysokiej inflacji w Turcji. W ciągu najbliższych czterech miesięcy powinna ona osiągnąć szczyt na poziomie około 22 proc., chociaż do połowy 2019 roku spadnie poniżej 20 proc.

Z kolei inwestycje, które są tradycyjnym motorem wzrostu tureckiej gospodarki, mogą spowolnić w przyszłym roku o 6 proc.

Według prognoz agencji S&P, 2019 rok będzie pierwszym od dziesięciu lat, kiedy nominalny wzrost kredytów w Turcji będzie niższy niż inflacja.

Analitycy zastrzegli, że kolejna obniżka ratingu Turcji będzie możliwa m.in. jeśli rosnąć będzie prawdopodobieństwo kryzysu systemu bankowego w tym kraju, a także jeśli turecka gospodarka będzie w gorszym stanie niż obecnie oni prognozują.

Z kolei podwyżka ratingu będzie możliwa, jeśli turecki rząd wprowadzi skuteczne działania w kierunku poprawy wiarygodności tamtejszej gospodarki, ustabilizowania płynności budżetu państwa, a także utrzymywania inflacji w ryzach.

Moody's obniżył rating Turcji do "Ba3", perspektywa negatywna

Agencja Moody's obniżyła długoterminowy rating Turcji do "Ba3" z "Ba2" i zmieniła perspektywę ratingu na negatywną - poinformował Moody's w komunikacie prasowym. Decyzję o obniżce ratingów Turcji podjęła w piątek również agencja S&P.

Głównym powodem piątkowej decyzji agencji Moody's jest postępująca słabość tureckich instytucji publicznych i związane z tym obniżenie się przewidywalności tamtejszej polityki. W konsekwencji rosną np. obawy o utrzymanie niezależności tureckiego banku centralnego.

Zaostrzające się warunki finansowe i słabnący kurs liry mogą wspierać w dalszym ciągu rosnącą inflację i pogarszać wzrost gospodarczy - uważają analitycy Moody's.

Analitycy zwracają też, że od początku roku turecka waluta straciła na wartości względem USD blisko 40 proc.

Również w piątek o obniżce ratingu długoterminowego zadłużenia Turcji w walucie obcej do "B+", a w walucie lokalnej do "BB-" poinformowała agencja S&P. Perspektywa obu ratingów jest stabilna.

Powodem obniżki ratingów przez S&P są spodziewane konsekwencje ekstremalnie mocnego osłabienia się kursu liry w ciągu dwóch ostatnich tygodni. Problemami Turcji są również przegrzanie tamtejszej gospodarki, nadmierne zadłużenie kraju za granicą, a także zawirowania polityczne.

PAP
Dowiedz się więcej na temat: agencja ratingowa | Moody's | Standard & Poor's | Turcja | rating
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »