Reklama

Sąsiad Polski spadł na 69. miejsce

Słowaccy analitycy nie ukrywają zaskoczenia i rozgoryczenia z powodu najnowszej oceny konkurencyjności gospodarek opublikowanej przez Światowe Forum Ekonomiczne.

Słowaccy analitycy nie ukrywają zaskoczenia i rozgoryczenia z powodu najnowszej oceny konkurencyjności gospodarek opublikowanej przez Światowe Forum Ekonomiczne.

Słowacja, która przed siedmiu laty była uznawana za "gospodarczego tygrysa Europy Środkowej" spadła na 69. miejsce w grupie 142 ocenianych krajów i okazała się najgorszym krajem w "grupie wyszehradzkiej". Tegoroczna ocena wypadła dla Bratysławy szokująco.

To zarazem najgorsza ocena krajowej gospodarki w historii Słowacji. Robert Kiczina, szef Słowackiego Stowarzyszenia Przedsiębiorców uważa, że "potencjał reformacyjny poprzednich rządów został już wyczerpany", a obecny gabinet Ivety Radiczovej nie ma nowych pomysłów na poprawę sytuacji. Analitycy podkreślają, że w ocenie konkurencyjności słowackiej gospodarki szwankuje dosłownie wszystko.

Reklama

W środowisku przedsiębiorców dominuje pesymizm i niepewność. Do największych grzechów zaliczają zbiurokratyzowane instytucje publiczne, brak innowacyjności i elastyczności rynku pracy, słabą infrastrukturę, wysokie podatki, przestarzałą strukturę służby zdrowia i szkolnictwa oraz wszechobecną korupcję.

Wielu komentatorów podkreśla, że w ocenie konkurencyjności Słowację przewyższyły nawet sąsiednie Węgry, które walczą z ogromnym zadłużeniem, a mimo to uplasowały się na 48. pozycji. Czechy znalazły się na 38. miejscu a Polska na 41.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »