Sasin poleciał do Chile. Odwiedzi największą polską inwestycję zagraniczną

Jestem przekonany, że będą to owocne rozmowy, które pozwolą budować relacje, w których wszyscy będą czerpać korzyści gospodarcze - wskazał wicepremier, szef MAP Jacek Sasin, który rozpoczyna wizytę w Chile. Odwiedzi on kopalnię Sierra Gorda; zaplanowano też rozmowy z przedstawicielami chilijskiego rządu. Minister wskazał, że podczas spotkania z tamtejszymi politykami chce "usłyszeć deklarację rządu Chile, że planowana w tym kraju nacjonalizacja przemysłu miedziowego jest nieaktualna".

"To w Chile jest największa polska inwestycja zagraniczna. To też perspektywiczny rynek. Jeśli będzie stabilny, KGHM chce tu rozwijać działalność" - zadeklarował wicepremier Sasin, cytowany w komunikacie Ministerstwa Aktywów Państwowych. 

Resort dodał, że "po latach marazmu, złego zarządzania oraz przynoszenia strat kopalnia miedzi i molibdenu Sierra Gorda nie tylko wyszła w ostatnich latach na prostą i zarabia na siebie, ale też przynosi Polsce wymierne korzyści". MAP podkreśliło, że dzięki inwestycji w Chile w ostatnich latach "popłynęło do Polski ponad 2 miliardy złotych w dolarach". "Tylko w 2022 r. było to ponad 200 mln dolarów" - wskazano. 

Reklama

Sasin ocenił, że "działania KGHM w Sierra Gorda to najlepszy przykład, jak dzięki dobremu zarządzaniu i nowatorskim rozwiązaniom technologicznym z biznesu, który podupada i nikt w niego nie wierzy można zrobić biznes perspektywiczny z ogromnym potencjałem, który mimo trudnych warunków przynosi realne zyski i ma ogromne szanse na rozwój, a nawet rozszerzanie działalności". 

Sasin w Chile spotka się przedstawicielami tamtejszego rządu

Ministerstwo zwróciło uwagę, że wicepremier Jacek Sasin jest pierwszym od lat tej rangi przedstawicielem polskiego rządu, jaki przybywa z wizytą do Chile. W jej trakcie - jak podał - wicepremier odwiedzi kopalnię Sierra Gorda i spotka się z jej pracownikami. Zaplanowano również bilateralne rozmowy z przedstawicielami chilijskiego rządu - ministrem finansów, Mario Marcel Cullell, minister górnictwa, Marcelą Hernández Perez, a także szefową senackiej Komisji Górnictwa i Energii, Luz Eliana Ebensperger Orrego.   

Jak poinformował wicepremier, rozmowy z przedstawicielami chilijskiego rządu mają dotyczyć planowanych zmian w prawie podatkowym, w tym podatku miedziowym. "Będziemy namawiać naszych partnerów, żeby pozwolili odliczać od podatku nakłady na inwestycje. Chciałbym też usłyszeć deklaracje, że to, co było programem obecnego rządu - nacjonalizacja przemysłu miedziowego - dzisiaj jest już nieaktualne" - wskazał Sasin. Jak podkreślił, to "bardzo ważne pytania". "Musimy mieć pewność, że polskie inwestycje w Chile w wydobycie miedzi są i będą bezpieczne".

W komunikacie MAP wskazano jednocześnie, że korzyści z współpracy czerpią wszystkie strony. KGHM - jak podano - nie tylko w samej kopalni Sierra Gorda zatrudnia 1,5 tys. pracowników. Razem z firmami współpracującymi jest to ponad 2,6 tys. osób.

KGHM: produkcja miedzy w Sierra Gorda w ub.r. wyniosła 90,8 tysięcy ton

Produkcja miedzi płatnej w kopalni Sierra Gorda w 2022 r. wyniosła 90,8 tys. ton - poinformował KGHM w poniedziałek. Dodano, że przychody ze sprzedaży w 2022 r. wyniosły 1 mld 617 mln dol. amerykańskich (dla 100 proc. udziału), natomiast odpowiednio do udziału własnościowego KGHM (55 proc.) dało to kwotę 3 mld 974 mln zł przychodu dla polskiej spółki.

"Najważniejsza inwestycja zagraniczna KGHM, chilijska kopalnia Sierra Gorda w ostatnich latach bije rekordy wydajności wydobywczej i przerobowej, systematycznie poprawia wyniki operacyjne oraz finansowe i zasila budżet KGHM" - poinformowała w poniedziałek KGHM Polska Miedź.

KGHM wskazała, że zakład wzbogacania rudy miedzi w Sierra Gorda został zaprojektowany do procesowania dziennie 110 tys. ton rudy, a w 2021 r. średnia dziennego procesowania wyniosła 130 tys. ton, czyli - jak podkreślono - 18 proc. więcej, niż przewidywał projekt instalacji.

Jak podaje koncern KGHM na swojej stronie internetowej, kopalnia Sierra Gorda położona jest w Chile - na pustyni Atacama, w regionie Antofagasta, na wysokości ok. 1700 m n.p.m. Kopalnia Sierra Gorda operuje na złożu miedziowo-molibdenowym, obejmującym siarczkowe i tlenkowe rudy miedzi. Mineralizacja Sierra Gorda została odkryta w 2006 r., a od września 2011 r. projekt był wspólnym przedsięwzięciem typu Joint Venture kontrolowanym przez KGHM Polska Miedź S.A. (55 proc.), Sumitomo Metal Mining (31,5 proc.) i Sumitomo Corporation (13,5 proc.) 

Od 22 lutego 2022 r. KGHM ma nowego partnera w spółce Sierra Gorda SCM. Po zamknięciu transakcji sprzedaży całości udziałów w chilijskiej kopalni przez Sumitomo Metal Mining Co., Ltd. oraz Sumitomo Corporation, akcje przejęła australijska grupa górnicza South32. 

PAP
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »