Sasin: Zależy nam na niemieckim wsparciu w kwestii ustabilizowania systemu ETS

Polsce zależy na wsparciu Niemiec w kwestii ustabilizowania systemu ETS (Unijny System Handlu Emisjami - PAP) - powiedział podczas piątkowej konferencji prasowej wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin po spotkaniu z wicekanclerzem Niemiec Robertem Habeckiem.

- Rozmawialiśmy o kwestiach bardziej szczegółowych dotyczących tego procesu, jak chociażby o funkcjonowaniu systemu ETS. (...) Zależy nam niezwykle na tym, aby ze strony i Niemiec uzyskać wsparcie w tej rozmowie o konieczności ustabilizowania tego systemu - powiedział Sasin.

- Przedstawiłem panu kanclerzowi nasze stanowisko w tej sprawie, a przede wszystkim konieczność, którą formułujemy, konieczność reformy tego systemu, szczególnie w zakresie dopuszczenia do obrotu certyfikatami w instytucjach finansowych - dodał.

Sasin powiedział, że informował wicekanclerza, jak dużym wyzwaniem dla Polski jest proces transformacji energetycznej i z jak wielkimi kosztami musi się wiązać.

Reklama

BIZNES INTERIA na Facebooku i jesteś na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami

"Cieszę się, że Niemcy nie widzą Nord Stream 2 tylko jako projekt ekonomiczny"

Z satysfakcją odnotowałem stanowisko wicekanclerza Niemiec, że Nord Stream 2 nie może być rozpatrywany tylko pod kątem aspektów ekonomicznych - powiedział Jacek Sasin.

- To jest inwestycja, która budzi w Polsce niezmiennie duży niepokój, która w naszym odczuciu grozi bezpieczeństwu energetycznemu nie tylko Polski, ale i Europy - mówił Sasin.

Wiceminister podkreślił, że z satysfakcją odnotował stanowisko Habecka w strawie tej inwestycji. - Z wielką satysfakcją odnotowałem stanowisko pana kanclerza, który podziela pogląd, że ta inwestycja nie może być rozpatrywana tylko w aspektach ekonomicznych, ale musi być brana pod uwagę kwestia polityczna, bezpieczeństwa energetycznego. Zgodziliśmy się co do tego, że właśnie w ten sposób powinniśmy oceniać tę inwestycję, w kontekście jej przyszłego funkcjonowania albo dopuszczenia do jej przyszłego funkcjonowania - powiedział Sasin.

Wicekanclerz Niemiec: Rozmawialiśmy o gospodarce wodorowej i odejściu od węgla

Rozwój gospodarki wodorowej, odejście od węgla oraz polityka klimatyczna UE - to jedne z tematów, jakie omawialiśmy z wicepremierem, ministrem aktywów państwowych Jackiem Sasinem - poinformował wicekanclerz Niemiec Robert Habeck.

- Znajdujemy się w czasie, który naznaczony jest różnymi kryzysami. Sytuacja geopolityczna coraz bardziej znajduje się pod obstrzałem - co widać to na przykładzie wschodniej granicy Ukrainy - powiedział na konferencji prasowej wicekanclerz Niemiec Robert Habeck.

Jak mówił, jednym z wyzwań jest m.in. transformacja, po to by "nasz kontynent był neutralny dla klimatu, a także rozwój innowacji z tym związany". - To wymaga od nas zwiększenia poziomu naszych sił gospodarczych, a sytuacja geopolityczna Polski i Niemiec, świadczy o tym, że musimy konkurować ze zglobalizowanym światem. Musimy poprawić, jeśli chodzi o technologię innowacje, a to się stanie najlepiej, jeśli będziemy ze sobą współpracować - powiedział.

Jak mówił wicekanclerz, "powinniśmy zawsze starać się znaleźć rozwiązania na konkretne problemy". - Do problemów należy też - i o tym też rozmawialiśmy - rozumienie postrzegania praworządności. Mamy w Europie prawo i ono obowiązuje, obowiązuje w przypadku projektu Nord Stream 2, ale też w przypadku praworządności, po to, aby nigdy nie kwestionowane było zaufanie do drugiego państwa - wskazał.

Podkreślił, że niemieckie firmy inwestują w Polsce, a polskie w Niemczech.

Wicekanclerz przekazał, że rozmowy, jakie prowadził, dotyczyły także tematu usieciowienia sieci energii i rozwoju gospodarki wodorowej, oraz odejścia od węgla. Jak dodał, tematami, którymi powinniśmy się zająć to także bezpieczeństwo klimatyczne, pakiet Fit for 55.

PAP
Dowiedz się więcej na temat: Jacek Sasin | Robert Habeck | system ETS | Nord Stream 2
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »