Sekretarz rolnictwa USA Vilsack: 2,5 mld dol. na zapełnienie luki na światowym rynku zbóż

USA przeznaczy 2,5 mld dol. na uzupełnienie luki powstałej na światowym rynku zbóż po ataku Rosji na Ukrainę - powiedział w poniedziałek sekretarz rolnictwa Stanów Zjednoczonych Tom Vilsack.

Grupa Polsat Plus i Fundacja Polsat razem dla dzieci z Ukrainy

Dodał, że do Senatu USA trafił kolejny pakiet pomocy, w którym uwzględniono m.in. pokrycie kosztów pobytu uchodźców z Ukrainy.

Sekretarz Stanu zaznaczył, że Stany Zjednoczone potępiają wykorzystywanie głodu jako broni wojennej oraz kradzież zbóż, do której masowo dochodzi na Ukrainie.

Reklama

"Będziemy czynić wszystko, żeby uniemożliwiać Rosji czerpanie korzyści z tej kradzieży" - zapowiedział. Zaznaczył, że inwazja na Ukrainę jest atakiem nie tylko na jeden kraj, ale jest atakiem na demokrację.

Wskazał, że departament rolnictwa Stanów Zjednoczonych ogłosił "powstanie grantu w wysokości 2,5 mld dol. na rzecz zakupu zbóż" i uzupełnienie luki, która powstała na światowym rynku. "Jest wiele krajów na świecie, które były uzależnione od zakupu zbóż z Ukrainy. Niestety, ze względy na zakłócenia spowodowane wojną, ich potrzeby mogą nie być spełnione. Dlatego należy uruchomić zasoby, które mają na celu zapełnienie tej luki" - powiedział.

Vilsack poinformował też, że departament stanu rozważa uruchomienie kolejnego pakiet pomocy dla Ukrainy, który - jak wskazał - został już uchwalony przez Izbę Demokratów i teraz trafił do Senatu. Jak powiedział pakiet ma zapewnić m.in. pomoc humanitarną oraz "bierze pod uwagę pokrycie kosztów popytu uchodźców".

Polityk powiedział też, że inne kraje również muszą dołożyć wszelkich wysiłków, by zwiększyć produkcję żywności. "Musimy jako wspólnota światowa współpracować, by uczynić rynek jak najbardziej przejrzystym, jeśli chodzi o ceny" - wskazał. Dodał, że to zapobiegnie spekulacji.

Eksport z Ukrainy zatrzymany

Ukraina powinna eksportować 5 mln ton zboża miesięcznie dla uniknięcia zagrożenia globalnego bezpieczeństwa żywnościowego - powiedział w poniedziałek komisarz UE ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski.

"To jest kontynuacja dialogu, który prowadzimy na rożnych forach" - powiedział w poniedziałek komisarz UE ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski na konferencji prasowej po spotkaniu ministrów rolnictwa Polski, USA i Ukrainy.

Wojciechowski dodał, że w piątek i sobotę sprawą pomocy Ukrainie zajmowała się grupa G7, gromadząca najbogatsze państwa świata i UE.

"Ukraina ma do wyeksportowania duże ilości zbóż, powinna eksportować 5 mln ton zbóż miesięcznie dla uniknięcia zagrożenia dla globalnego bezpieczeństwa żywnościowego" - powiedział Wojciechowski.

Dodał, że brak dostaw z Ukrainy może być dotkliwy dla Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej. "Możemy się spodziewać poważnych problemów w związku z brakiem bezpieczeństwa żywnościowego" - powiedział unijny komisarz.

Przypomniał, że niedawno Komisja Europejska wydała komunikat, który wprowadza na poziomie europejskim koordynację pomocy Ukrainie, polegającą m.in. na udostępnieniu koniecznego sprzętu do transportu, czyli wagonów i barek, oraz ograniczeniu formalności przy kontrolach granicznych. Ta koordynacja - jak powiedział Wojciechowski - ma na celu, aby "jak najwięcej z tych 5 mln ton (zbóż) miesięcznie trafiło do miejsc przeznaczenia".

"Podzielamy pogląd, że zboże kradzione z Ukrainy przez Rosję nie może być sprzedawane. Trzeba zrobić wszystko, żeby Rosja nie była beneficjentem agresji na Ukrainę i żeby ta część eksportu, którą Ukraina utraci - bo jakąś część utraci - nie było zastępowana przez Rosję" - powiedział Janusz Wojciechowski.

Kanada deklaruje pomoc

Kanada jest gotowa pomóc w eksporcie ukraińskiego zboża i wysłać statki do europejskich portów - poinformowała w sobotę minister spraw zagranicznych Kanady Melanie Joly po spotkaniu krajów G7.

Joly powiedziała, że Kanada jest gotowa wysłać statki do europejskich portów, by przewieźć ukraińskie zboże tam, gdzie jest potrzebne. "Musimy zapewnić, by zboże zostało dowiezione. W przeciwnym razie milionom ludzi będzie grozić głód" - powiedziała Joly po zakończeniu spotkania w Weissenhaus w Niemczech, cytowana w kanadyjskich mediach.

"Rosyjska agresywna wojna stworzyła jeden z najpoważniejszych kryzysów żywnościowych i energetycznych w najnowszej historii, zagrażający obecnie tym, którzy znajdują się w najtrudniejszej sytuacji" - napisano w komunikacie G7. Przed wybuchem wojny na Ukrainie pszenica i jęczmień z Ukrainy i Rosji stanowiły jedną trzecią światowego eksportu tych zbóż. Rosjanie blokują jednak ukraińskie porty morskie, zniszczyli wiele ukraińskich gospodarstw i w wielu miejscach zaminowali pola, co zatrzymało sprzedaż ukraińskiej pszenicy za granicę.

W sobotę rząd Indii zakazał eksportu pszenicy mimo wcześniejszych deklaracji, że zwiększy go ze względu na zagrożenie dla światowego bezpieczeństwa żywnościowego związanego z rosyjską inwazją na Ukrainę. Indie przekazały, że w pierwszej kolejności muszą zagwarantować bezpieczeństwo żywnościowe swoim obywatelom.

BIZNES INTERIA na Facebooku i jesteś na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami

PSZENICA

568,30 -1,70 -0,30% akt.: 23.04.2024, 15:44
  • Max 584,25
  • Min 565,90
  • Stopa zwrotu - 1T 3,63%
  • Stopa zwrotu - 1M 2,68%
  • Stopa zwrotu - 3M -3,99%
  • Stopa zwrotu - 6M -2,27%
  • Stopa zwrotu - 1R -13,82%
  • Stopa zwrotu - 2R -46,40%
Zobacz również: GUMA KAUCZUKOWA TARCICA OLEJ PALMOWY

PAP
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »