Sellin: Zaproponujemy nową opłatę medialną

"Należy docelowo wprowadzić nowy model finansowania mediów publicznych" - oświadczył wiceminister kultury Jarosław Sellin, gość Porannej rozmowy w RMF FM. Dodał, że należy już odejść od abonamentu. "To opłata systemowo anachroniczna" - stwierdził.

"Będziemy proponowali nową opłatę medialną" - dodał.

Marcin Zaborski, RMF FM: Drży pan chociaż trochę? Jestem członkiem tego rządu. Premier a może prezes PiS-u może zapytać o dekoncentrację mediów - zapowiadaną od miesięcy, ustawa - gdzieś w lesie, choć podobno gotowa.

Nie, ustawa nie jest w lesie i sam prezes zapowiadał, że będziemy podejmować w tej sprawie decyzję polityczną, kiedy z tym tematem ruszamy. On jest oczywiście ważny, ponieważ w Polsce, zwłaszcza na rynku prasowym, doszło do rzeczy niespotykanej w dużych, poważnych państwach Unii Europejskiej - nadmiernej koncentracji kapitału, zwłaszcza zagranicznego, a w tym przypadku konkretnie niemieckiego. Żaden poważny kraj Unii Europejskiej sobie na coś takiego nie pozwala mimo zasady wolnego przepływu kapitału i osób, które w UE obowiązują.

Reklama

To prezes Kaczyński nie zapala zielonego światła dla tego projektu?

To jest... Pracę polityczną planuje się etapowo.

Kto te decyzję polityczną ma podjąć, panie ministrze?

Oczywiście, że kierownictwo rządu i partii.

Czyli prezes Kaczyński?

Kierownictwo rządu i partii, kiedy z tym tematem ruszamy. My jesteśmy w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego przygotowani, nawet wielowariantowo jesteśmy przygotowani. Jak tylko zapadnie decyzja polityczna, że rozwiązujemy ten problem, to przedstawimy projekt ustawy.

Miała być opłata audiowizualna, miała uzdrowić media publiczne. Wciąż pozostaje w sferze mglistych zapowiedzi, a nawet słyszymy propozycje zarzucenia tego pomysłu.

Uważam, że należy docelowo wprowadzić nowy model finansowania mediów publicznych i chyba raczej odejść od abonamentu, bo abonament jest opłatą w pewnym sensie systemowo anachroniczną, ponieważ on wynika z tego, że ludzie mają rejestrować zakupione odbiorniki radiowe i telewizyjne. To jest trochę anachroniczne.

Ale to mówicie już, panie ministrze, od miesięcy. Pytanie, kiedy zamierzacie rozwiązać ten problem.

Zmierzałem do czegoś innego. Problem finansowania mediów publicznych na razie, prawda jest, że rozwiązujemy doraźnie, poprzez choćby tę ostatnią decyzję, którą niedawno podjęliśmy, że zrekompensujemy mediom publicznym to, że od 7 lat różne grupy społeczne były zwalniane z płacenia abonamentu.

Uważamy, że jeżeli państwo takie decyzje podejmuje - zresztą słusznie, uważam, że te grupy społeczne powinny być zwolnione z płacenia abonamentu - to powinno państwo mediom publicznym zrekompensować te sumy. Właśnie to robimy.

Czyli dosypujecie pieniądze z budżetu. A minister Krzysztof Czabański mówi, że może już przy takim finansowaniu trzeba zostać - finansowaniu wprost z budżetu, nie z abonamentu, nie z opłaty audiowizualnej, tylko bezpośrednio z kasy państwa.

To jest ruch doraźny, natomiast systemowo uważam, że to nie jest najlepsze rozwiązanie. Wolałbym, żeby było jakieś jednak powiązanie obywatelskie z mediami publicznymi - poprzez nasze wspólne utrzymywanie tych mediów. Skoro abonament się nie sprawdził, to pewnie będziemy proponowali jakąś nową opłatę medialną w przyszłości, ale jednak jakieś powiązanie bezpośrednie.

Ale zdążycie w tej kadencji, panie ministrze?

Niewykluczone, że tak.

Niewykluczone - czyli nie jest to wcale pewne?

Ja uważam, że warto by było.

Aha - warto by było - słyszę to już od miesięcy i lat nawet.

To jest moja opinia, ale to też zależy od decyzji politycznej. Natomiast finansowanie takie trwałe z budżetu jest pewnym ryzykiem jednak - to jest jednak ściślejsze związanie mediów publicznych z decyzjami politycznymi aktualnie rządzących.

To oni przecież kształtują budżet, to oni decydują, na co te elementy budżetu idą. To systemowo czy ustrojowo moim zdaniem nie było...

Można zapisać procent czy promil PKB w budżecie i wtedy nie ma problemu, że to jest powiązanie bezpośrednie.

Ale wie pan, że ustawą zawsze ten procent i promil można zmienić?

Więcej na stronach RMF:

Posłuchaj rozmowy Marcina Zaborskiego z Jarosławem Sellinem

Marcin Zaborski

RMF FM
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »