Seniorzy coraz częściej korzystają z internetu, ale nie dbają o bezpieczeństwo

Zapisy online do lekarza? Zakupy przez internet? Wyszukiwanie przepisów na rodzinny obiad? Dla współczesnych seniorów korzystanie z internetu nie stanowi już technologicznego wyzwania. Szczególnej uwagi wymaga jednak ich bezpieczeństwo w sieci. Aż 40 proc. wnuków słabo oceniło umiejętności swoich babć i dziadków pod tym względem.

Polscy seniorzy znacznie różnią się od swoich rówieśników sprzed kilkunastu lat. Żyją w rzeczywistości, w której codziennie obserwują narodziny nowych technologii. Wielu z nich już dostosowało się do nowych warunków i codziennie korzysta z internetu. Jednak nie zawsze zachowują przy tym bezpieczeństwo.

Badanie "Aktywność starszych pokoleń w internecie oczami młodych" pokazuje, że młodzi ludzie sceptycznie oceniają umiejętności seniorów w tym zakresie. Tylko 17 proc. z nich sądzi, że osoby starsze umieją poruszać się samodzielnie po sieci. Zdarza się, że seniorzy boją się lub wstydzą poprosić swoich bliskich o pomoc w korzystaniu z internetu. Obawy są jednak nieuzasadnione - 95 proc. młodych Polek i Polaków z chęcią wspomogłoby swoje babcie i swoich dziadków w korzystaniu z sieci.

Na co, zdaniem młodych, seniorzy powinni zwracać uwagę podczas korzystania z internetu? Oto najczęstsze błędy popełniane przez osoby starsze w oczach młodych.

Ocena wiarygodności informacji znalezionych w sieci

Informacja opublikowana w sieci niekoniecznie musi być prawdziwa, szczególnie w erze tzw. fake newsów. Jak pokazują statystyki opublikowane przez WeChat - popularny chiński komunikator - 43,5 proc. Chińczyków szczególnie podatnych na fałszywe wiadomości to osoby powyżej 50. roku życia.

Reklama

Zbytnia ufność charakteryzuje seniorów na całym świecie. Dotyczy zarówno wiadomości, jak i rozmówców, na przykład na portalach społecznościowych. W ten sposób niepotrzebnie wikłają się w zbędne czy niebezpieczne dyskusje. Dodatkowo, nieświadomie, pomagają rozprzestrzeniać się fałszywym informacjom.

Unikanie zagrożeń związanych z korzystaniem z internetu

Nadmierna ufność seniorów dotyczy także innych zagrożeń związanych z korzystaniem z sieci. Grafiki czy artykuły zachęcające do pobrania niezweryfikowanego oprogramowania zwykle nie wzbudzają wśród nich podejrzeń. Jednak niepozorny quiz lub aplikacja na portalu społecznościowym może zainfekować urządzenia wirusem komputerowym lub zainstalować na nim program szpiegujący.

Aby wyłudzić od seniora jego dane osobowe, nie zawsze konieczny jest program szpiegowski. Często dojrzali ludzie korzystający z sieci sami się dzielą prywatnymi informacjami. Przykładem są strony, które oferują e-booki, filmy czy muzykę, ale wyłącznie po uprzednim podaniu numeru telefonu lub adresu e-mail. W rzeczywistości zamiast obiecanego wideo czy e-książki, senior często dowiaduje się, że wyraził zgodę na niechcianą płatną usługę.

Ochrona swojej prywatności w sieci

Seniorzy mają skłonność do dzielenia się szczegółami ze swojego życia prywatnego. Korzystając z internetu, warto pamiętać, że niektóre upublicznione informacje mogą zostać użyte przez przestępców. Przykładem mogą być chociażby wyłudzenia metodą "na wnuczka". Czasami złodziejom wystarczy tylko wiedza o tym, jak nazywają się członkowie rodziny seniora, aby uwiarygodnić oszustwo.

newsrm.tv
Dowiedz się więcej na temat: seniorzy | cyberbezpieczeństwo | bezpieczeństwo w sieci
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »