Signature Bank mógł paść ofiarą przestępców. Inne banki też będą badane

Śledczy Departamentu Sprawiedliwości w Waszyngtonie i na Manhattanie badali, czy nowojorski bank podjął wystarczające kroki w celu wykrycia potencjalnego prania pieniędzy przez klientów - takie jak sprawdzanie osób otwierających konta i monitorowanie transakcji pod kątem oznak przestępczości.

Bloomberg napisał, że Signature Bank był przedmiotem dochodzenia karnoskarbowego przez federalnych prokuratorów i agencje rządowe na długo przed złożeniem wniosku o upadłość w zeszłym tygodniu. Komisja Papierów Wartościowych i Giełd również przyglądała się sprawie.

Prowadzone przez co najmniej dwa lata śledztwo toczyło się wokół nieprawidłowości w zarządzaniu pieniędzmi i niezadeklarowanych transakcji. Dochodzenie jest w toku i nie jest jasne, czy zostaną przedstawione zarzuty.

Pranie pieniędzy i wizerunku?

Podczas gdy wiele banków musiało zmagać się z oskarżeniami o pranie brudnych pieniędzy w ostatnich latach, sprawa Signature Bank jest o tyle warta uwagi, że miała miejsce w kontekście zmian we władzach banku. W lutym tego roku bank ogłosił, że Michael Corbat, były dyrektor generalny Citigroup Inc., zostanie przewodniczącym rady dyrektorów, zastępując Scotta Shay'a, założyciela i długoletniego przewodniczącego banku.

Reklama

W raporcie na temat upadłości Signature Bank podano, że w wyniku niezadeklarowanych transakcji wynikających z kontroli finansowej wewnętrznej do 30 listopada 2022 roku firma przeszacowała swoje zobowiązania na kwotę 1,6 miliarda dolarów.

Przedstawiciele Signature Bank nie skomentowali dochodzenia ani wpływu na upadłość banku, podobnie jak osoby z Departamentu Sprawiedliwości, prokuratury amerykańskiej na Manhattanie i SEC. Ale rzecznik agencji, która wnosi tylko sprawy cywilne, wskazał na oświadczenie przewodniczącego Gary'ego Genslera z niedzieli, kiedy władze podjęły kroki w celu wzmocnienia amerykańskich kredytodawców i zamknięcia Signature.

- Będziemy prowadzić dochodzenia i wnosić działania egzekucyjne, jeśli znajdziemy naruszenia federalnych przepisów dotyczących papierów wartościowych - powiedział wówczas szef SEC.

Władze walczą z rynkami krypto

Obserwatorzy finansowi i urzędnicy Departamentu Sprawiedliwości wielokrotnie ostrzegali, że firmy obsługujące kryptowaluty lub powiązane środki pieniężne muszą być czujne w identyfikacji klientów i zapewnieniu, że przepływy pieniężne służą legalnym celom. W szczególności banki są zobowiązane do sygnalizowania wszelkich podejrzanych transakcji władzom federalnym.

- FBI i nasi partnerzy pozostają niezłomni w naszym zaangażowaniu w utrzymanie rynków kryptowalutowych - podobnie jak w przypadku każdego rynku finansowego - wolnymi od nielegalnej działalności - ostrzegł Michael Driscoll, asystent dyrektora odpowiedzialnego za biuro terenowe FBI w Nowym Jorku.

Regulatorzy naciskają na banki i inne regulowane firmy, aby wycofały się z walut cyfrowych i innych aktywów, aby zapobiec potencjalnym zagrożeniom dla systemu finansowego. Upadek Signature następuje po ubiegłotygodniowym upadku Silvergate Capital Corp, który również zaspokajał potrzeby branży kryptowalutowej, oraz SVB.

Wszystkie trzy banki stoją teraz przed amerykańskim nadzorem. Silvergate jest badany przez Departament Sprawiedliwości w sprawie transakcji z nieistniejącą giełdą FTX Sama Bankmana-Frieda i Alameda Research, podał Bloomberg. Prokuratorzy federalni i SEC badają również upadek Silicon Valley Bank, sprawdzając czy sprzedaż akcji przez kierownictwo naruszyła zasady handlu.

Krzysztof Maciejewski

INTERIA.PL/Informacja prasowa
Dowiedz się więcej na temat: Signature Bank | SEC | pranie pieniędzy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »