Silna sprzedaż detaliczna

Część siły sprzedaży detalicznej wynika z czynników przejściowych, ale sama poprawa na rynku pracy wystarczy do realizacji wysokich odczytów w przyszłym rok.

Część siły sprzedaży detalicznej wynika z czynników przejściowych, ale sama poprawa na rynku pracy wystarczy do realizacji wysokich odczytów w przyszłym rok.

Nominalna sprzedaż detaliczna przyspieszyła z 8,6%r/r do 9% w październiku. Realny fundusz płac rośnie od maja średnio w tempie 2,8%r/r, co daje fundamentalne wsparcie dla zachowań konsumpcyjnych. Oprócz tego działa wciąż jeszcze szereg czynników przejściowych i wszystkie z nich wspierają sprzedaż detaliczną: ostatnie miesiące dla "aut z kratką", meblowanie i wyposażanie mieszkań po powodzi, sezonowe zakupy odzieży (zrealizowane w większości we wrześniu, ale popytu wystarczyło również na październik).

Jednak w październikowych danych zobaczyliśmy już, że nieznacznie mniejszy wkład do całkowitego wzrostu sprzedaży ze strony kategorii, które najbardziej korzystają z działania tych dodatkowych czynników. Przyspieszenie wzrostu r/r było zasługą sprzedaży paliw (miał znaczenie zarówno wzrost cen 0,6%m/m jak i ich realna konsumpcja). W listopadzie i grudniu poza zwykłymi sezonowymi powodami do zwiększania wydatków może też wystąpić efekt "zakupów na zapas" przed podwyżką VAT (według naszego modelu podwyżka popchnęła oczekiwania inflacyjne o 0,1 pkt proc w górę, co może, ale nie musi być dostatecznym czynnikiem by przełożyć się na zachowania zakupowe).

Reklama
INGBank
Dowiedz się więcej na temat: sprzedaż detaliczna
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »