Skandal - polscy pacjenci są niedożywieni!
Od 30 do 50 procent pacjentów, trafiających do polskich szpitali z powodu różnych chorób, jest niedożywionych. Jednak - jak czytamy- ponad 70 proc z nich, z objawami niedożywienia, wypisywanych do domów.
Polscy pacjenci są niedożywieni! - alarmuje Towarzystwo Żywienia Pozajelitowego i Dojelitowego. Stan odżywienia chorych w polskich placówkach medycznych jest katastrofalny - pisze portal TVP Info. Od 30 do 50 procent pacjentów, trafiających do polskich szpitali z powodu różnych chorób, jest niedożywionych. Jednak - jak czytamy- ponad 70 proc z nich, z objawami niedożywienia, wypisywanych do domów.
TVP Info powołuje się na raport Towarzystwa Żywienia Pozajelitowego i Dojelitowego w tej sprawie. Dokument zostanie przedstawiony w połowie czerwca. Pacjenci przychodzą do szpitala niedożywieni, wynika to z przechodzonych chorób czy braku możliwości przyjmowania normalnych posiłków. Ale fakt, że po przebytym leczeniu większość z nich opuszcza szpital również z objawami niedożywienia to - według specjalistów - powód, by bić na alarm.
Doktor Sebastian Kłęk, prezes Towarzystwa Żywienia Pozajelitowego i Dojelitowego, podkreśla, że niedożywienie w znaczący sposób pogarsza wyniki leczenia. Ma też realny wpływ na czas pobytu w szpitalu i koszty leczenia. TVP Info podkreśla, że fatalną opinię na temat stanu odżywiania w polskich szpitalach potwierdził także raport Najwyższej Izby Kontroli. NIK zbadał 12 szpitali publicznych w sześciu województwach. Przeprowadzono również ankietę w 125 losowo wybranych szpitalach w całej Polsce.
Z badań wynika, że choć posiłki w kontrolowanych szpitalach miały odpowiednią wartość kaloryczną, nie zapewniały odpowiedniej wartości odżywczej. Pacjentom podawano wędliny niskiej jakości, mało produktów zbożowych i nabiału, za dużo soli i niewiele warzyw i owoców. W czterech szpitalach, inspekcja sanitarna wykryła w posiłkach oraz na rękach personelu kuchni, szczepy bakterii będących zagrożeniem dla zdrowia pacjentów. Specjaliści postulują wprowadzenie obowiązkowych bilansów odżywienia przy przyjęciu i wypisie ze szpitala.
Doktor Kłęk podkreśla, że jest już po rozmowach z Ministerstwem Zdrowia w sprawie poprawy sytuacji. Jak wyjaśnia, ministerstwo tworzy projekt rozporządzeń koszykowych, także na temat odżywiania pacjentów.