Słabe prognozy dla niemieckiej motoryzacji na 2023 r.

Niemieckie stowarzyszenie przemysłu motoryzacyjnego poinformowało, że po słabej sprzedaży w 2022 roku spodziewa się jedynie łagodnego ożywienia na krajowym rynku w bieżącym roku.

Wraz z łagodzeniem wąskich gardeł w łańcuchu dostaw, Niemieckie Zrzeszenie Przemysłu Motoryzacyjnego (VDA - Verband der Automobilindustrie) prognozuje 2-procentowy wzrost sprzedaży nowych samochodów w Niemczech w tym roku - do 2,7 miliona pojazdów.

- To wciąż o jedną czwartą mniej niż w 2019 roku, zanim kryzys gospodarczy wywołany pandemią koronawirusa doprowadził do gwałtownego spadku sprzedaży - powiedział ekonomista VDA Manuel Kallweit.

Niewielki wzrost sprzedaży nastąpiłby po skromnym odbiciu w 2022 r., kiedy rejestracje pojazdów wzrosły o 1,1 procent, czemu sprzyjał wzrost sprzedaży pojazdów elektrycznych.

Reklama

Kryzys półprzewodnikowy odbija się na przemyśle motoryzacyjnym

Utrzymujące się niedobory kluczowych komponentów - zwłaszcza półprzewodników - wpłynęły w ostatnich latach na przemysł motoryzacyjny, ograniczając produkcję. Jeśli sytuacja podażowa się poprawi, VDA prognozuje, że krajowa produkcja może wzrosnąć w tym roku o 6 proc. do około 3,7 miliona pojazdów.

Zrzeszenie ostrzega jednak, że przyszłość flagowego przemysłu i jego konkurencyjność na światowych rynkach są zagrożone, między innymi z powodu rosnących kosztów energii po rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

- Przemysł jest motorem niemieckiego dobrobytu, a ten silnik potrzebuje energii - powiedziała na konferencji prasowej prezes VDA Hildegard Mueller.

- Jeśli chodzi o ceny energii, Niemcy należą - nie tylko na arenie międzynarodowej, ale w Europie - do najbardziej obciążonych - powiedziała. - Konkurencyjne ceny energii są tak samo ważne dla przemysłu, jak i dla konsumentów - dodała.

W oświadczeniu stwierdziła również, że Niemcom brakuje długoterminowej strategii w zakresie dostaw przystępnej cenowo energii. - Bez ambitnego programu na rzecz krajowej konkurencyjności ryzykujemy trwałą stratę - powiedziała.

Oprac. APG

Biznes INTERIA na Twitterze. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze

Zobacz również:

AFP
Dowiedz się więcej na temat: motoryzacja | Niemcy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »