Słabe prognozy dla strefy euro. Tak źle nie było od trzech lat

Kraje strefy euro borykają się z najsłabszą od trzech lat kondycją gospodarki. W dużej mierze jest to wynik słabnącej koniunktury w Niemczech. Eksperci szacują, że PKB krajów eurolandu skurczy się o 0,2 proc. w III kwartale roku.

Gospodarka strefy euro kurczy się w najszybszym tempie od prawie trzech lat. Jak podaje AFP, zbiorczy indeks PMI, obejmujący sektory przemysłowy i usługowy, wyniósł w sierpniu 47 pkt wobec 48,6 pkt w lipcu, podczas gdy wartością graniczną między dobrą a słabą koniunkturą jest odczyt na poziomie 50 pkt. Obecna wartość jest najniższa od listopada 2020 roku, kiedy to europejskie gospodarki uległy osłabieniu po wybuchu pandemii COVID-19.

Niemiecka gospodarka ciągnie strefę euro w dół

Nastroje przedsiębiorców przekładają się na prognozy gospodarcze. 

- Uwzględnienie danych PMI w naszej aktualnej prognozie PKB doprowadza nas do wniosku że strefa euro skurczy się o 0,2 proc. w trzecim kwartale - powiedział cytowany przez AFP Cyrus de la Rubia, główny ekonomista Hamburg Commercial Bank.

Reklama

W sierpniu w krajach strefy euro sektor usług zmierzył się z pierwszym od grudnia ubiegłego roku spadkiem aktywności. Nie pomaga również pogorszenie koniunktury w Niemczech i Francji, jednych z największych gospodarek wspólnoty. Analitycy przewidują, że Niemcy w trzecim kwartale popadną w stagnację. Skurczenie się gospodarki zachodnich sąsiadów Polski przewiduje również Międzynarodowy Fundusz Walutowy, jak i niemiecki bank centralny. 

Strefa euro oczekuje obecnie na decyzję Europejskiego Banku Centralnego w sprawie wysokości stóp procentowych. Cyrus de la Rubia jest zdania, że "EBC może być bardziej niechętny do wstrzymania cyklu podwyżek we wrześniu" w świetle najnowszych danych o inflacji, która w lipcu wyniosła w strefie euro 5,3 proc. To znacznie więcej niż docelowy, 2-proc. poziom. Eksperci wskazują, że możliwa jest podwyżka stóp ze względu na fakt, że presja płacowa przekłada się na wyższą presję inflacyjną.

Podczas lipcowego posiedzenia EBC po raz kolejny zdecydował o podwyżce stóp procentowych. Obecny poziom stopy refinansowej w strefie euro wynosi 4,25 proc., natomiast stopy depozytowej 3,75 proc. Tym samym EBC kontynuuje cykl zacieśniania polityki pieniężnej, który rozpoczął w czerwcu 2022 r.  

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: strefa euro | euro
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »