Służba Ochrony Państwa świętowała swój dzień. Ile można zarobić w SOP i jak wygląda rekrutacja?
W poniedziałek, 12 czerwca, swoje święto obchodziła Służba Ochrony Państwa (SOP). Dzień ten jest szczególny ze względu na pewne wydarzenie historyczne. Formacja ta ochrania najważniejsze osoby oraz obiekty w kraju. Jak podjąć służbę w Służbie Ochrony Państwa, jakie warunki trzeba spełnić i ile można zarabiać będąc funkcjonariuszem SOP? Odpowiadamy.
Służba Ochrony Państwa to specjalna formacja, której zadaniem jest ochrona najważniejszych osób i obiektów w państwie. Podlega Ministrowi Spraw Wewnętrznych i Administracji. Powstała w 2018 roku zastępując poprzednią formację – Biuro Ochrony Rządu. Komu funkcjonariusze SOP zapewniają bezpieczeństwo? Do osób ochranianych przez Służbę Ochrony Państwa należą przede wszystkim:
- prezydent RP;
- premier;
- wicepremier;
- marszałek Sejmu;
- marszałek Senatu;
- minister właściwy do spraw wewnętrznych;
- minister właściwy do spraw zagranicznych;
- osoby wchodzące w skład delegacji państw.
Służba Ochrony Państwa zajmuje się również ochroną obiektów ustawowo chronionych ze względu na dobro państwa. Oprócz bezpośredniej ochrony, funkcjonariusze SOP planują drogi ewakuacyjne, a także analizują i zapobiegają różnego rodzaju zagrożeniom.
Służba Ochrony Państwa obchodzi swój dzień 12 czerwca. Ta data nie jest przypadkowa. Dokładnie 12 czerwca 1924 roku ówczesny minister spraw wewnętrznych w rządzie Władysława Grabskiego – Zygmunt Hübner – powołał Brygadę Ochronną. Utworzenie formacji poprzedził zamach na prezydenta Gabriela Narutowicza. Zdarzenie to miało wpływ na powołanie brygady, która miała ochraniać najważniejsze osoby w państwie.
Święto Służby Ochrony Państwa jest obchodzone od 2018 roku. Upamiętnia funkcjonariuszy, którzy na przestrzeni lat pełnili obowiązki związane z zapewnieniem bezpieczeństwa poszczególnym przedstawicielom polskiego rządu.
Osoby chcące rozpocząć pracę w SOP muszą spełnić określone warunki zatrudnienia. Definiuje je art. 68 Ustawy o Służbie Ochrony Państwa. Kandydaci muszą mieć obywatelstwo polskie, nieposzlakowaną opinię oraz przynajmniej wykształcenie średnie lub średnie branżowe. Dodatkowo nie mogą być skazani prawomocnym wyrokiem sądowym za przestępstwo lub przestępstwo skarbowe.
Osoby chcące zostać funkcjonariuszami SOP muszą być gotowe do podporządkowywania się dyscyplinie służbowej, a ponadto mieć zdolności fizyczne i psychiczne do pełnienia służby w formacji uzbrojonej.
Jak zacząć pracę w SOP? Niezbędne jest skompletowanie wymaganych dokumentów, takich jak:
- podanie o przyjęcie do służby w SOP;
- kwestionariusz osobowy;
- kserokopie dokumentów potwierdzających wykształcenie i kwalifikacje zawodowe;
- kserokopie świadectw pracy;
- kserokopie świadectw służby;
- CV;
- kopia odpisu skróconego aktu urodzenia;
- jeżeli kandydat jest w związku małżeńskim, wówczas potrzebna jest kopia skróconego aktu małżeństwa;
- jeżeli kandydat ma dzieci, wówczas potrzebne są kopie ich odpisów skróconych aktów urodzenia;
- kopia książeczki wojskowej (strona ze zdjęciem, strona z kategorią, strona o stosunku do służby wojskowej).
Kandydat na funkcjonariusza Służby Ochrony Państwa musi także przejść test wiedzy, test psychologiczny, badania psychofizjologiczne oraz test sprawności fizycznej. Osoby zajmujące się postępowaniem kwalifikacyjnym weryfikują także dane zawarte przez kandydata w kwestionariuszu. Chętni do podjęcia służby w SOP mogą również zostać poddani testom na obecność środków odurzających w organizmie.
Służba w formacji SOP niesie za sobą dużą odpowiedzialność. Funkcjonariusze zajmują się bezpieczeństwem najważniejszych osób i obiektów w kraju. Zaraz po przyjęciu do SOP pełnią oni służbę przygotowawczą przez okres 3 lat. Przez ten czas funkcjonariusze nabywają wiedzę i umiejętności, które są niezbędne w trakcie pełnienia służby.
W razie konieczności, funkcjonariusze SOP mogą zostać oddelegowani do realizowania obowiązków służbowych w różnych rejonach kraju, a także poza jego granicami. Osoby pełniące służbę w SOP zapobiegają powstawaniu zagrożeń, analizują ryzyko ich wystąpienia, a także zajmują się bezpośrednią ochroną osób i obiektów.
Zarobki w Służbie Ochrony Państwa są uzależnione przede wszystkim od stanowiska służbowego. Na wynagrodzenie funkcjonariuszy składa się uposażenie zasadnicze oraz dodatki o charakterze stałym, takie jak dodatek specjalny oraz dodatek wynikający ze szczególnych kwalifikacji lub warunków pełnienia służby.
Stawki uposażenia osób pełniących służbę w SOP są wyszczególnione w Rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 28 lutego 2023 roku zmieniającego rozporządzenie w sprawie stawek uposażenia zasadniczego funkcjonariuszy Służby Ochrony Państwa.
Z aktu prawnego wynika, że stawki uposażenia zasadniczego według stanowiska służbowego z zaszeregowaniem do poszczególnych grup uposażenia wynoszą od 3100 zł (w przypadku kursantów) do 10690 zł (w przypadku komendanta).
Przeczytaj też:
Wojciech Chmielarz dla Interii: W policji problemem nie są funkcjonariusze a instytucja
Wbiegł na płytę lotniska i przytulił kanclerza Niemiec. Ochrona Scholza zawiodła
Ochrona lotnisk przed dronami. Joński: Posłów wprowadzono w błąd