Sondaż: Większość badanych uważa, że Orlen zanotował rozwój
70 proc. respondentów uważa, że PKN Orlen w ostatnich 5. latach zanotował rozwój. Przeciwnego zdanie jest 18 proc - wynika z badania IBRiS. Ponad 50 proc ankietowanych uważa, że prezes koncernu Daniel Obajtek jest skuteczny.
W badaniu przeprowadzonym w dniach 12-14 czerwca 2023 roku, IBRiS zapytał Polaków o to, czy PKN ORLEN w ostatnich pięciu latach zanotował rozwój.
"Niemal 70 proc. respondentów odpowiedziało, że tak, przy czym niewiele ponad 5 proc. nie widzi znaczących zmian w tym obszarze. Niespełna 18 proc. uznało, że największy polski koncern cofnął się w rozwoju, natomiast zdecydowanie przekonanych jest o tym mniej niż 6 proc. badanych Polaków" - podkreśla IBRiS.
IBRiS zadał w badaniu dodatkowe pytanie o ocenę skuteczności prezesa Daniela Obajtka w zarządzaniu koncernem PKN Orlen w ostatnich 5 latach. Ponad 50 proc. ankietowanych Polaków wystawiło mu oceny pozytywne. To o 12 punktów procentowych więcej niż w przypadku odpowiedzi negatywnych.
W ostatnich latach grupa PKN Orlen powiększyła się o kilka innych spółek Skarbu Państwa. W 2020 r. koncern naftowy nabył pakiet większościowy w Enerdze, będącej jednym z największych producentów i dystrybutorów energii elektrycznej w Polsce. Natomiast w 2022 r. zostały zakończone transakcje kupna spółek Lotos oraz PGNiG.
Przejęcie Lotosu w sierpniu 2022 r. było obwarowane kilka warunkami postawionymi Orlenowi przez Komisję Europejską. Aby transakcja została sformalizowana, część aktywów należących do spółki musiało trafić do innego nabywcy. W ten sposób węgierski koncern Mol przejął 417 stacji benzynowych, należących wcześniej do Lotosu.
W zamian Orlen kupił 144 stacje paliw w Węgrzech oraz 41 stacji w Słowacji od węgierskiej spółki. Drugim z istotnych warunków była sprzedaż części udziałów w rafinerii w Gdańsku, które wykupiła saudyjska spółka Suadi Aramco. Natomiast PGNiG zostało ostatecznie przejęty w październiku 2022 r.