Spada bezrobocie w UE. Polska z prawie najniższym wskaźnikiem w całej Unii

Stopa bezrobocia BAEL w całej Unii Europejskiej wyniosła w lutym 6 proc., zaś w strefie euro 6,6 proc. W przypadku pierwszego odczytu oznacza to spadek w porównaniu do stycznia. Drugi pozostał bez zmian.

Dane o stopie bezrobocia BAEL publikuje Europejski Urząd Statystyczny (Eurostat). Poprzedni odczyt wskazywał, że stopa bezrobocia BAEL wyniosła w styczniu 2023 roku 6,2 proc. dla Unii Europejskiej i 6,6 proc. dla strefy euro. 

W porównaniu z lutym 2022 roku bezrobocie spadło zarówno w strefie euro (z poziomu 6,8 proc.) i w UE (z poziomu 6,2 proc.).

Z danych Eurostatu wynika, że w całej UE bez pracy było w lutym ponad 13,1 mln. osób. W strefie euro bez pracy pozostawało ponad 11,4 mln osób.

Polska wśród państw z najniższym bezrobociem

Według danych Eurostatu Polska należy do państw z najniższym poziomem bezrobocia w Unii Europejskiej. Zgodnie z metodologią BAEL, w lutym stopa bezrobocia w Polsce wyniosła 2,8 proc. Niższe bezrobocie było jedynie w Czechach (2,4 proc.). 

Reklama

Według metodologii krajowej, z której korzysta GUS, w Polsce stopa bezrobocia w lutym 2023 roku wyniosła 5,5 procent. 

Eurostat w swoich danych uwzględnia osoby w wieku od 15 do 74 lat. Za bezrobotne uznaje osoby w tym wieku, które nie mają pracy, mogą ją rozpocząć w ciągu dwóch tygodni i aktywnie poszukiwały zatrudnienia w ciągu ostatnich 4 tygodni. Z kolei w Polsce w statystykach dotyczących bezrobocia są liczone jedynie osoby od 18 .roku życia, a przed wiekiem emerytalnym (czyli do 60 lub 65 roku życia).

Problemem bezrobocie wśród młodych

Eurostat podał także dane o bezrobociu wśród młodych, które jest wyższe niż ogółem w UE i strefie euro. W lutym 2023 roku w strefie euro wyniosło ono 14,4 proc., a w Unii Europejskiej 14,5 proc. - podał Eurostat. To oznacza, że w całej UE nieznacznie wzrosło w porównaniu ze styczniem (o 0,1 proc.), a w strefie euro pozostało na tym samym poziomie. 

Z najwyższą stopą bezrobocia mierzą się Grecja i Hiszpania, gdzie stopa bezrobocia wyniosła w lutym odpowiednio 11,4 i 12,8 procent. Z kolei najniższe bezrobocie mają, poza Polską i Czechami także Niemcy (2,9 proc.) oraz Malta (3 proc.). 

W porównaniu ze styczniem bezrobocie wzrosło w czterech krajach UE: w Danii, Grecji, na Litwie i na Węgrzech.  

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: bezrobocie | praca | rynek pracy | strefa euro | Eurostat
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »