SPAR zniknie z Polski, sklepy zostaną. Sieć handlowa szuka kupca

SPAR Group, operator sieci SPAR Polska, planuje sprzedać wszystkie należące do niej sklepy - wynika z informacji zamieszczonej w rocznym raporcie firmy i cytowanej przez portal Wiadomości Handlowe. Jest ich ponad 200. Sieć miałaby zmienić właściciela do końca roku finansowego, czyli do 30 września 2024 roku.

SPAR Group działa na polskim rynku od 2018 roku, kiedy to przejęła zadłużoną sieć supermarketów Piotr i Paweł. Było ich 66 i po zmianie właściciela zmieniły nazwę na Spar, Eurospar i Spar Express. Z raportu wynika, że na koniec roku finansowego 2023 działało 208 sklepów, o 28 więcej niż rok wcześniej. 

Trzy marki w jednej sieci

Najwięcej z nich - 110 - to placówki o metrażu do 350 mkw. z szyldem SPAR. Markę Eurospar reprezentują 34 sklepy mające ok. 1,3 tys. mkw. i posiadającą rozbudowaną ofertą produktową. Dwa lata wcześniej było ich 63. Sklepów SPAR Express o średniej powierzchni 125 mkw. jest 50. Są one zlokalizowane na stacjach paliw sieci Avia. 

Reklama

Uzupełnieniem są dwa centra dystrybucyjne należące do SPAR Polska. Jedno z nich, o powierzchni ponad 15 tys. mkw., mieści się w Poznaniu. Placówka obsługuje 94 sklepy. Drugie, większe, liczące ponad 19 tys. mkw., w Czeladzi, w województwie śląskim. Centrum dostarcza produkty do 114 sklepów sieci.

Wyjście podyktowane stratami

Informacja o sprzedaży sklepów SPAR Group nie jest zaskoczeniem. Firma z RPA jesienią zeszłego roku ogłosiła chęć sprzedaży sieci w Polsce. Grupa argumentowała wtedy, że do podjęcia decyzji zmusiły ją straty finansowe. Wskazywała na miniony rok finansowy, który zakończył się znacznym zmniejszeniem wartości polskiej spółki. Podobnie jak w roku 2022, kiedy to aktywa SPAR Group zmniejszyły się się o 11,49 proc. (dane za portalem dlahandlu.pl).  

Powodem chęci pozbycia się biznesu mogą być też zaciągnięte w Polsce pożyczki. Z danych portalu dlahandlu.pl wynika, że "w dniu 30 września 2022 roku zobowiązania finansowe (łącznie długoterminowe i krótkoterminowe) wobec jednostek powiązanych SPAR Polska wynosiły 290 mln 835 tys. złotych". "Kwota ta obejmuje otrzymane pożyczki wraz z naliczonymi odsetkami" - czytamy. Pod koniec sierpnia 2024 r. grupę czeka spłata ponad 115 mln zł, a pod koniec grudnia tego roku - ponad 111 mln zł - wylicza dlahandlu.pl.  

SPAR czeka na kupca do końca września

Południowoafrykański operator zapewnia, że do czasu sprzedaży będzie nadal wspierać oddziały w naszym kraju. Portal Poradnik Handlowca informuje, że rozmowy z potencjalnymi nabywcami prowadzi w Polsce południowoafrykańska SPAR Group. Na zamknięcie transakcji sieć daje sobie czas do końca roku finansowego 2024, czyli do 30 września.

Firma SPAR Group Ltd powstała na początku lat 60. XX wieku w czasach rozwoju w RPA globalnych sieci handlowych. Założyła ją grupa 8 lokalnych detalistów, którzy pozyskali prawa do używania marki i nazwy holenderskiej sieci handlowej Spar. W 2004 roku grupa weszła na giełdę w Johannesburgu i rozpoczęła międzynarodową ekspansję. W Afryce ma sklepy w Botswanie, Namibii i Mozambiku. Zaś w Europie - w Szwajcarii, Wielkiej Brytanii i Irlandii.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: handel | sieć sklepów | sprzedaż
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »