Specjalny znaczek Poczty Polskiej w 150. rocznicę urodzin Marii Skłodowskiej-Curie
Poczta Polska przygotowała specjalny znaczek w związku z przypadającą dziś 150. rocznicą urodzin Marii Skłodowskiej-Curie. Prezentacja pamiątkowego znaczka odbyła się przy okazji trwającej na Politechnice Warszawskiej konferencji naukowej "Medicina - Scientia - Cultura", której tytuł nawiązuje do inicjałów polskiej uczonej.
Autorką znaczka jest Agata Tobolczyk. Przedstawiła ona portret noblistki odzwierciedlający dojrzałą kobietę i zarazem naukowca z ogromnym dorobkiem. Kolorystyka i oprawa graficzna nawiązują do promieniowania radu i polonu, pierwszych pierwiastków radioaktywnych odkrytych przez Marię Skłodowską-Curie. Dyrektor Biura Filatelistyki Poczty Polskiej Ewa Anna Zych przypomniała, że polska uczona przełomu XIX i XX wieku była postacią wyjątkową.
"O jej wyjątkowości świadczy fakt, że jest jedynym uczonym uhonorowanym Nagrodą Nobla w dwóch różnych dziedzinach nauk przyrodniczych oraz to, że dokonała tego w czasach, kiedy wstęp kobiet na uczelnie był w wielu miejscach utrudniony lub wręcz zakazany" - podkreśliła Ewa Anna Zych, przypominając Noble z 1903 i 1911 roku.
Maria Skłodowska-Curie często gości na znaczkach Poczty Polskiej. Ostatnim przedsięwzięciem tego typu była wspólna emisja z Pocztą Szwecji "100-lecie Nagrody Nobla z chemii dla Marii Skłodowskiej-Curie", wydana w 2011 roku.
Arkusik ze znaczkami wydany z okazji 150. rocznicy urodzin badaczki zawiera złotą folię, na której został wytłoczony wizerunek medalu Nagrody Nobla. Na oprawie znajdują się urządzenia chemiczne - zdjęcia eksponatów znajdujących się w Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie.
Polska noblistka zmarła 4 lipca 1934 roku. Została pochowana w grobie rodzinnym na cmentarzu w Sceaux [czyt. So]. W 1995 roku, szczątki Marii i Piotra Curie zostały uroczyście przeniesione do paryskiego Panteonu.