Spółki z Grupy Orlen z czterema koncesjami na wydobycie ropy w Norwegii

​Dwie spółki z Grupy Orlen zdobyły cztery nowe koncesje poszukiwawczo-wydobywcze na Norweskim Szelfie Kontynentalnym. Trzy z nich zostały przyznane przez norweski rząd firmie PGNiG Upstream Norway, czwarta natomiast firmie Lotos Norge.

Norweski rząd przyznał trzy nowe koncesje poszukiwawczo-wydobywczne na Norweskim Szelfie Kontynentalnych, w których udziały ma PGNiG Upstream Norway, oraz jedną, której udziałowcem jest Lotos Norge. Obie spółki należą do Grupy Orlen.

Jak wyjaśnia norweski urząd, koncesja uprawnia do prowadzenia badań, do wierceń rozpoznawczych oraz wydobycia ropy naftowej lub gazu na wyznaczonym obszarze. Pozwolenia wydawane są w rundzie koncesyjnej, czyli są ograniczone czasowo na okres jednego roku. 

Reklama

Jak poinformował we wtorek Norweski Dyrektoriat Naftowy, w tegorocznej rundzie oceniano wnioski koncesyjne 26 firm, a przyznano 47 koncesji, w których udziały ma w sumie 25 firm. 29 z tych koncesji znajduje się na Morzu Północnym, 16 na Morzu Norweskim, a dwie na Morzu Barentsa. 20 z przyznanych koncesji stanowi rozszerzenie już istniejących koncesji wydobywczych.

"Kluczowym czynnikiem dla dalszego tworzenia wartości na Szelfie będzie wykorzystanie dostępnych mocy w istniejącej infrastrukturze naftowo-gazowej. Ważne jest, aby firmy kontynuowały poszukiwania zasobów, znajdujących się blisko tej infrastruktury" - podkreślił dyrektor ds. zarządzania licencjami Dyrektoriatu Kalmar Ildstad.

"Zezwolenie na wydobycie daje wyłączne prawo do prowadzenia badań, wierceń rozpoznawczych i wydobycia ropy naftowej oraz gazu na obszarze geograficznym objętym zezwoleniem. Na podstawie otrzymanych wniosków zezwolenia na wydobycie wydawane są grupie przedsiębiorstw na podstawie faktycznych, obiektywnych, niedyskryminujących i wcześniej ogłoszonych kryteriów" - podkreśla w swoim komunikacie norweskie ministerstwo ropy i energii.

Koncesje obejmą cztery lokalizacje

Koncesje przyznane polskim spółkom nie oznaczają wyłączności na prowadzenie działań na danym obszarze. Należące do Grupy Orlen PGNiG Upstream Norway zdobyło bowiem 20 proc. udziałów w koncesji PL1190 na Morzu Norweskim. Pozostałymi udziałowcami są Harbour Energy, która to firma jest operatorem na tej koncesji - 50 proc. i Lime Petroleum z 30 proc. Także na Morzu Norweskim leży koncesja PL1193, w której PGNIG Upstream Norway zdobyło 20 proc. 80 proc. przypadło Aker BP, który jest operatorem. 

Na Morzu Północnym natomiast leży trzecia z koncesji - PL1172 - w której po 30 proc. udziałów mają PGNiG Upstream Norway i DNO Norge. Operatorem z 40 proc. udziałów jest na tej koncesji Aker. 

Także na Morzu Północnym leży koncesja PL1175, w której 20 proc. udziałów przypadło spółce Lotos Exploration andProduction Norge. Więcej, bo 30 proc. ma w niej DNO Norge, a operatorem jest Aker BP, który ma 50 proc. udziałów. 

Oprac. AB/PAP

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: Orlen | Norwegia
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »