Spór o okulary. Czy można je zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu?

Wielu przedsiębiorców zastanawia się, czy okulary korekcyjne można uwzględnić w kosztach uzyskania przychodu. Zgodnie ze stanowiskiem dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej nie jest to możliwe, jednak taka interpretacja budzi pewne wątpliwości.

  • Przepisy nie wykluczają zakupu okularów jako kosztu uzyskania przychodu
  • Przedsiębiorcy podkreślają, że okulary są im niezbędne do pracy przy komputerze
  • "Skarbówka" uznaje zakup okularów za wydatek zdrowotny
  • Kosztem przedsiębiorcy może być zakup okularów dla pracownika
  • Zakup okularów czy maski może uznać za koszt np. spawacz

Za ochronę wzroku trzeba zapłacić samemu?

Dla wielu osób okulary korekcyjne są niezbędne do wykonywania pracy, a skoro tak - zastanawiają się przedsiębiorcy - czy nie należy uznać ich za koszt uzyskania przychodu? Przepisy tej kwestii nie regulują wprost, ale - zgodnie ze stanowiskiem dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej - nie jest to możliwe.

Reklama

Niekonsekwencje w interpretacjach

Przedsiębiorcy, którzy występują o indywidualne interpretacje podatkowe wskazują, że charakter ich pracy wymaga spędzania większości czasu przed ekranem komputera, co negatywnie wpływa na ich wzrok. 

Podkreślają, że przed rozpoczęciem działalności gospodarczej nie mieli żadnych wad wzroku, i dopiero praca spowodowała jego pogorszenie oraz potrzebę zakupu okularów. Sygnalizują też, że okulary są niezbędne do ochrony wzroku przed szkodliwymi działaniami ekranu komputerowego, zmęczeniem i wysychaniem oczu. Bez nich nie mogliby więc skutecznie pracować, świadcząc na przykład usługi programistyczne.

- Spawacz dla ochrony oczu zaopatruje się w specjalne okulary lub maski. Inny przedsiębiorca, który zajmuje się np. ogrodami, także kupuje okulary ochronne. Programista, który chce chronić oczy przed niebezpiecznym światłem, niczym się tu nie różni i taki wydatek powinien stanowić koszty uzyskania przychodu, bo spełnia wszystkie ustawowe wymagania. Warto zaznaczyć, że gdyby przedsiębiorca z branży IT zatrudnił pracownika i kupił mu okulary, to już ten wydatek mógłby być kosztem firmowym. Widać tu brak konsekwencji ze strony "skarbówki" - mówi Interii Biznes Piotr Juszczyk, główny doradca podatkowy w firmie inFakt.

Okulary do pracy czy dla zdrowia?

Dyrektor KIS uważa jednak, że nawet informatyk prowadzący działalność gospodarczą i ponoszący wydatki na zakup okularów korekcyjnych czy soczewek kontaktowych, nie może ich zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu. Według niego nie jest to wydatek związany z działalnością gospodarczą, dotyczy ochrony zdrowia podatnika, a nie ochrony w ramach działalności. Warto podkreślić, że w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych nie ma zapisu mówiącego o wyłączeniu okularów z kosztów uzyskania przychodu.

- Okulary służą nie tylko do korekcji wzroku. W mojej ocenie jak najbardziej zasadne jest zaliczenie do kosztów uzyskania przychodu okularów czy soczewek, które chronią oczy przed światłem niebieskim emitowanym przez ekran komputera. To niezbędne narzędzie pracy, pozwalające na wykonywanie obowiązków przed ekranem bez szkodliwych dla wzroku efektów. Stosowanie okularów przyczynia się więc do utrzymania źródła dochodu podatnika, a ich brak mógłby negatywnie wpłynąć na zdolność do pracy. W takim przypadku wydatek poniesiony na okulary ma charakter kosztu ochraniającego źródło przychodów i powinien być uznawany za koszt firmowy - podsumowuje Piotr Juszczyk.

Wojciech Szeląg

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »