Sposób na recesję? Obniżyć podatek o połowę

Jak ożywić rynek, który jest w bezruchu? Obniżyć podatek o połowę. To nie jest pomysł rodem z dalekich republik bananowych lecz z Europy, konkretnie z Hiszpanii.

Rynek będący od dawna w wielkich kłopotach to rynek nieruchomościowy. Recesja w Hiszpanii uderzyła najbardziej w budownictwo, które było przez wiele lat kołem zamachowym tamtejszej gospodarki. Teraz buduje się tam bardzo mało, ludzie poszli na bruk...

Rząd w Madrycie planuje okresowo zmniejszyć podatek pobierany od obrotu nowymi domami... o połowę (do 4 procent)! Ma to działać stymulująco na cały sektor i zmniejszyć bezrobocie. Obniżka skończyć się ma 31 grudnia br. Rząd planuje też podwyżkę podatków od dużych przedsiębiorstw (rząd zarobi na tym 2,5 mld euro, podwyżka obowiązywać ma do 2013 r.) i masowe wprowadzenie na rynek leków generycznych, co da budżetowi oszczędność w wysokości 2,4 mld euro.

Reklama

Gospodarka strefy euro w II kwartale 2011 r. rozwijała się w tempie 0,2 proc. (w I kwartale 0,8 proc.). PKB Hiszpanii wzrósł w II kwartale o 0,2 proc. (w I kwartale 0,3 proc.).

Krzysztof Mrówka

_ _ _ _ _

Rząd hiszpański przyjął w piątek nowe posunięcia antykryzysowe, w tym obniżkę VAT na zakup nowych mieszkań, reformę podatków od spółek oraz obowiązek korzystania z leków generycznych.

Rzecznik rządu Jose Blanco potwierdził, że rząd wystąpi o zwołanie w trybie pilnym posiedzenia parlamentu, aby "posunięcia te zostały przyjęte szybko".Rząd liczy na przyjęcie planu w przyszłym tygodniu. Nowe posunięcia mają przysporzyć kasie państwowej 4,9 mld euro.

Wśród planowanych kroków rząd wymienił "tymczasowe obniżenie VAT na zakup nowych mieszkań", "przyspieszenie wpłat podatków od przedsiębiorstw" oraz "reformę wydatków zdrowotnych", przewidującą systematyczniejsze stosowanie leków generycznych. "Rząd zatwierdził obniżkę VAT na zakup nowych mieszkań z 8 proc. do 4 proc." - dodał Blanco, podkreślając, że jest to "posunięcie nadzwyczajne i tymczasowe, przewidziane do 31 grudnia". Zmiany dotyczące podatków od przedsiębiorstw mają przynieść 2,5 mld euro, natomiast upowszechnienie leków generycznych - 2,4 mld euro.

Obniżenie VAT na zakup mieszkań ma natomiast umożliwić sprzedaż mieszkań, które zostały zbudowane, ale nie sprzedano ich z powodu wybuchu kryzysu w branży nieruchomości w 2008 r.

Minister gospodarki Elena Salgado podkreśliła, że na nadzwyczajnym posiedzeniu Rady Ministrów 26 sierpnia rząd przedstawi kroki mające "stymulować zatrudnienie". Dwa lata recesji zwiększyły bezrobocie w Hiszpanii do ponad 21 proc., co jest najwyższym wskaźnikiem w całej strefie euro, i dramatycznie pogorszyły sytuację finansową państwa. Istnieją obawy, że Hiszpania może stać się kolejną ofiarą kryzysu długów, co niepokoi tym bardziej, że jest to czwarta co do wielkości gospodarka strefy euro.

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: podatki | podatek | rynek | recesja | obniżenie podatku | Hiszpania
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »