Sposób rozliczenia za fotowoltaikę do zmiany. Eksperci nie zostawiają na propozycji rządu suchej nitki

W poniedziałek w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów opublikowano założenia projektu zmian w ustawie o odnawialnych źródłach energii. Choć to dopiero propozycja zmian, nie brakuje wypowiedzi ekspertów z branży fotowoltaicznej, którzy najnowszą inicjatywę rządu oceniają jako "rozczarowującą". Z projektu, który może być przyjęty w II kwartale 2024 r., wynika bowiem, że już za kilka miesięcy prosumenci będą mogli zdecydować, czy chcą być rozliczani tak jak dotychczas - w tzw. net-billingu, czy w oparciu o taryfy dynamiczne, czyli cenę godzinową. Na jakie problemy zwracają uwagę przedstawiciele branży?

Kilka dni temu na rządowej stronie opublikowano informacje na temat przygotowywanego przez ministerstwo klimatu i środowiska projektu ustawy o zmianie ustawy o odnawialnych źródłach energii oraz niektórych innych ustaw. Jego autorzy wskazują, że obecne regulacje nie zapewniają skutecznego rozwoju odnawialnych źródeł energii, a także "pełnej zgodności z nowymi dokumentami europejskimi, które odnoszą się do zakresu udzielanej pomocy publicznej w systemach wsparcia OZE". 

Procedowane regulacje miałyby zapewnić m.in. zgodność prawa krajowego z prawem UE, przyspieszyć wydawanie zezwoleń w obszarze OZE, a także zmienić system rozliczania, poprzez wyliczenie wartości energii w oparciu o jej rynkową, godzinową cenę. To właśnie ta ostatnia propozycja budzi wątpliwości przedstawicieli środowiska fotowoltaicznego

Reklama

Rząd chce, żeby prosumenci mieli wybór. Ma zostać wprowadzona "zachęta"

Jak zauważono w projekcie, wyliczanie wartości energii elektrycznej wprowadzonej do sieci przez prosumenta i prosumenta zbiorowego według rynkowej miesięcznej ceny energii elektrycznej będzie prowadzone do dnia 30 czerwca 2024 r. Z kolei od 1 lipca 2024 r. wartość energii będzie wyliczana w oparciu o rynkową, godzinową cenę energii elektrycznej

W istocie rozwiązań planowanych w projekcie wskazano, że to prosumenci wybiorą, jak będą chcieli się rozliczać - na podstawie miesięcznej ceny energii czy na podstawie taryf dynamicznych

"Zmiana będzie polegać na utrzymaniu po dniu 1 lipca 2024 r. możliwości rozliczania się w systemie net-billing w oparciu o rynkową miesięczną cenę energii elektrycznej. Prosumenci będą jednak mogli, składając oświadczenie sprzedawcy, zmienić sposób rozliczeń na rozliczenie w oparciu o rynkową godzinową cenę energii elektrycznej" - czytamy na rządowej stronie. 

Prosumenci, którzy zdecydują się na zmianę systemu rozliczania, będą mogli zwiększyć wartość środków za wprowadzoną do sieci energię elektryczną do 30 proc. Z kolei ci, którzy zostaną przy dotychczasowym sposobie rozliczeń, nadal będą dostawali 20 proc. tej wartości. 

"Rzeczpospolita" zauważa jednak, że "wbrew wcześniejszym spekulacjom, w wykazie nie ma informacji o wprowadzeniu ceny minimalnej dla odkupu energii wyprodukowanej przez prosumentów". 

Eksperci wskazują na brak konkretów

Maciej Borowiak, prezes Stowarzyszenia Branży Fotowoltaicznej Polska PV, powiedział w rozmowie z money.pl, że powyższe propozycje "są rozczarowujące". - Duże zmiany, wręcz rewolucyjne, zapowiada prasa, a ja tam nic dużego nie widzę - napisał w serwisie LinkedIn. 

- Po pierwsze, nadal nie wiadomo, jak ma działać rozliczenie godzinowe, bo nie ma w tej kwestii żadnej polityki informacyjnej. Po drugie, nie uważam, że prosumenci chcą tych zmian - podkreślił w rozmowie z serwisem. 

Zauważył, że branża apeluje o wprowadzenie innych zmian. - Zwracaliśmy uwagę dużo wcześniej, że oczekują raczej możliwości rozliczania kosztów dystrybucji, co dzisiaj ustawa o OZE im uniemożliwia - dodał Maciej Borowiak, którego słowa przytacza money.pl. 

Podobnego zdania jest wiceprezes tego samego stowarzyszenia. - W mojej ocenie zaproponowana zmiana jest dalece niesatysfakcjonująca, zarówno dla branży fotowoltaicznej, jak i samych prosumentów - powiedział w rozmowie z serwisem globalenergeia.pl Piotr Kisiel.  

Dodał, że sposobem na zmniejszenie rachunków za energię elektryczną byłoby umożliwienie wykorzystania środków z depozytu prosumenckiego na opłaty przesyłowe. 

- Liczymy, że na etapie prac parlamentarnych bądź konsultacji społecznych nasze propozycje powrócą do dalszych rozważań - dodał Piotr Kisiel. 

Sceptycznie do procedowanych zmian podchodzi również dr Aleksandra Błaszczyńska-Śmigielska, radczyni prawna w kancelarii Jacek Kosiński Adwokaci i Radcowie Prawni. 

- Niestety, powszechnie uważa się, że po raz kolejny może okazać się, że nie jest to korzystne dla prosumentów - zauważyła w rozmowie z money.pl. Jej zdaniem wprowadzenie taryf dynamicznych "mogłoby oznaczać, że prosument zamiast zarabiać na wyprodukowanej energii, będzie płacił za jej wprowadzenie do sieci".

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: prosumenci | panele słoneczne | fotowoltaika
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »