Sprzedadzą tereny po ponad 100-letniej kopalni. "Pierwsza tego typu transakcja"

Tereny po byłej ponad 100-letniej Kopalni Makoszowy zostaną sprzedane - poinformowała Spółka Restrukturyzacji Kopalń. To pierwsza tego typu transakcja i i - jak zapewnia SRK - szansa na nowe miejsca pracy. Działki po dawnej KWK Makoszowy w Zabrzu zamierza kupić firma prowadząca działalność logistyczną.

Teren po byłej Kopalni Makoszowy po latach znowu ma zacząć tętnić życiem. Spółka Restrukturyzacji Kopalń, która przejęła nieczynną kopalnię i zarządza jej majątkiem, sprzeda prywatnemu inwestorowi sześć działek oraz budynki i budowle. 

"Transakcja wpisuje się w zupełnie nową politykę SRK w kwestii gospodarowania majątkiem. W tym celu odblokowywane są pokopalniane tereny, aby spółka mogła aktywnie uczestniczyć w procesie sprawiedliwej transformacji regionu" - podała SRK w opublikowanym komunikacie. 

Tereny po 100-letniej kopalni idą na sprzedaż

Umowę warunkową sprzedaży terenów po ponad 100-letniej kopalni węgla kamiennego Makoszowy w Zabrzu podpisano w środę 16 kwietnia. Jak poinformowała SRK nabywcą ma zostać jest STS LOGISTIC Sp. z o.o. - firma należąca do holdingu CLIP Group S.A.

Reklama

To grupa podmiotów prowadząca działalność logistyczną w zakresie magazynowania, transportu i usług towarzyszących, działająca między innymi w branży automotive.  

W najbliższym czasie ma zostać podpisana finalna umowa sprzedaży. Fakt, że "inwestorem jest jeden z liderów w branży automotive", ma stwarzać "szansę na nowe miejsca pracy" - zapewnia SRK.

Działki o powierzchni blisko 50 hektarów

Przedmiotem sprzedaży ma być teren o łącznej powierzchni blisko 50 hektarów. Spółka Restrukturyzacji Kopalń zaoferowała sześć działek o powierzchni blisko 30 ha, 31 budynków i budowli oraz drobną infrastrukturę. Z kolei JSW KOKS S.A. chce sprzedać dwie działki o łącznej powierzchni prawie 20 ha

Jak podaje SRK to pierwsza sprzedaż łączona, poprzez zawarcie porozumienia z inną spółką sektora górniczego - w tym przypadku JSW KOKS S.A. "Celem takiego działanie jest racjonalne zagospodarowanie poprzemysłowego terenu" - podano w opublikowanym komunikacie. 

Kopalnia Makoszowy powstała w 1906 roku - w 2016 r. zatrudniała 1387 osób. Poziomy wydobywcze zakładu umiejscowione były na głębokości 660 i 850 m. W granicach kopalni znajdował się obszar górniczy o powierzchni 28,4 km kw.

W 2015 r. kopalnia została przekazana SRK. Wydobycie węgla zakończono wraz z końcem 2016 r., a likwidacja zakończyła się w 2022 r. Pozostałości kopalni włączono w struktury Centralnego Zakładu Odwadniania Kopalń.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »