"Bogdanka" ogłasza sukces. "Eksploatacja najdłuższej ściany węgla w historii Polski"

W kopalni Bogdanka rozpoczęto eksploatację 380-metrowej ściany wydobywczej. Jak chwali się spółka, to nie tylko "najdłuższa ściana w 41-letniej historii kopalni, ale również w historii całego górnictwa węgla kamiennego w Polsce".

- 29 stycznia 2024 roku o godzinie 8.00, na pierwszej zmianie, decyzją Kierownika Ruchu Zakładu Górniczego LW Bogdanka rozpoczęła eksploatację ściany 1/IV/391 w polu Bogdanka. Ściana ta będzie eksploatowana kombajnem ścianowym. Jej miąższość (grubość pokładu) szacowana jest na ok. 2,8 m - poinformował zastępca prezesa LW "Bogdanka" Adam Partyka. 

Kopalnia Bogdanka triumfuje. "Najdłuższa ściana węgla kamiennego w historii górnictwa w Polsce"

Kopalnia Bogdanka podkreśla, że na uwagę zasługuje przede wszystkim długość ściany, która wynosi aż 380 metrów - to prawdziwy rekord. - Ściana 1/IV/391 jest nie tylko najdłuższą ścianą w 41-letniej historii kopalni Bogdanka, ale i w historii całego górnictwa węgla kamiennego w Polsce - powiedział Patyra, dodając, że "obecnie spółka w pełni realizuje ogłoszone w strategii plany produkcyjne opierające się na miksie 3-4 ścian". Długość ściany w terminologii górniczej to obszar pomiędzy dwoma chodnikami przyścianowymi, w którym eksploatuje się pokład węgla. 

Reklama

Jak podano w komunikacie prasowym, ściana znajduje się 1020 m pod ziemią. - Jest to pierwsza ściana w polu czwartym w pokładzie 391. Jej wybieg szacuje się na 3015 metrów. To 98. ściana w historii firmy - poinformował zastępca prezesa LW "Bogdanka".

"Dobra wiadomość w kontekście planów produkcyjnych"

Uruchomienie eksploatacji nowej ściany to dla spółki dobra wiadomość z punktu widzenia efektywności i ekonomii biznesu LW "Bogdanka", bowiem nowa ściana daje kopalni możliwość elastycznego planowania ruchu w zakładzie górniczym. 

- Duża miąższość, połączona z rekordową długością ściany, zapewnia wysoką wydajność i efektywność ekonomiczną, co bezpośrednio przełoży się na planowany niski jednostkowy koszt wydobycia dla tej ściany. To niezwykle ważne w obecnej sytuacji rynkowej, gdzie obserwujemy zmniejszony popyt i spadki cen wobec sytuacji sprzed roku - powiedział zastępca prezesa spółki Artur Wasilewski. 

Plan produkcyjny kopalni Bogdanka na 2024 rok zakładają wydobycie około 9 mln ton węgla handlowego.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: kopalnia Bogdanka | rekord | wydobycie węgla
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »