Sprzedaż detaliczna pozytywnie zaskoczyła!

Sprzedaż detaliczna wzrosła we wrześniu 2011 r. o 1,3proc. w ujęciu miesięcznym i zwiększyła się o 11,4 proc. r/r, podał Główny Urząd Statystyczny (GUS). Sprzedaż realnie wzrosła we wrześniu o 7,7 proc. rdr.

Sprzedaż detaliczna wzrosła we wrześniu 2011 r. o 1,3proc. w ujęciu miesięcznym i zwiększyła się o 11,4 proc. r/r, podał Główny Urząd Statystyczny (GUS). Sprzedaż realnie wzrosła we wrześniu o 7,7 proc. rdr.

W sierpniu 2011 r. sprzedaż detaliczna wzrosła o 11,3 proc. r/r (wobec wzrostu o 8,2 proc. r/r w lipcu). We wrześniu w ujęciu rocznym br. najszybciej rosła sprzedaż (w cenach bieżących) w działach: "pozostała sprzedaż w niewyspecjalizowanych sklepach" - o 29,0 proc. r/r oraz "paliwa stałe, ciekłe, gazowe" - o 20,9 proc., zaś spadków nie odnotowano w żadnym dziale. Ekonomiści ankietowani przez PAP szacowali, że sprzedaż detaliczna we wrześniu rdr wzrosła średnio o 9,3 proc., a mdm spadła o 0,1 proc.

OPINIE

GRZEGORZ OGONEK, ING

"Dane zadziwiająco mocne, jak na takie otoczenie, które jednak nie powoduje zmian siły sprzedaży detalicznej. W polskiej gospodarce problemem jest znaleźć liczby, w których potwierdzałoby się osłabienie koniunktury. Zakładałbym, że należy jednak spodziewać się pewnego spowolnienia konsumpcji. Wydaje się, że dane dotyczące bezrobocia po odsezonowaniu mogą być tego zapowiedzią. Mamy dość słabe dane z przedsiębiorstw o zatrudnieniu, rynek pracy może się przechylać w słabszą stronę. Konsumenci bardziej pomyślą o oszczędzaniu i o wiszącym nad nami kryzysem. Dla RPP dane te oznaczają status quo, wspierają scenariusz spokojnego przetrzymania stóp do końca tego roku i myślę, że ten komfort czekania jest bardzo ważny, ponieważ nie znamy kształtu rozwiązań w strefie euro".

Reklama

MONIKA KURTEK, BANK POCZTOWY

"Po bardzo pozytywnym zaskoczeniu dotyczącym wzrostu produkcji przemysłowej we wrześniu, kolejną niespodzianką jest wciąż dwucyfrowe i nawet silniejsze niż w sierpniu tempo wzrostu sprzedaży detalicznej. Trudno jednak zachować optymizm co do kolejnych miesięcy. Na wyniki sprzedaży detalicznej statystycznie wpływać będzie coraz mniej korzystna baza odniesienia z końcówki poprzedniego roku, kiedy to sprzedaż nabierała rozpędu przed podwyżką podatku VAT, a faktycznie - pogarszająca się sytuacja finansowa gospodarstw domowych w związku z obserwowanymi niekorzystnymi procesami na rynku pracy.

W tym kontekście warto zwrócić uwagę, że stopa bezrobocia we wrześniu wzrosła do 11,8 proc., podczas gdy w analogicznym okresie roku ubiegłego wynosiła 11,5 proc., i na koniec br. będzie zapewne wyższa od zanotowanej w końcu ubiegłego roku. Dalszy wzrost liczby bezrobotnych wynikać będzie ze spadku ofert miejsc pracy sezonowej, ale także ze zmniejszenia w tym roku środków Funduszu Pracy, ograniczającego tworzenie subsydiowanych miejsc pracy i innych form aktywizacji zawodowej.

Biorąc pod uwagę że RPP przyjęła postawę +wait and see+, którą utrzyma w mojej ocenie przynajmniej do końca br., dzisiejsze dane są neutralne z punktu widzenia najbliższych decyzji Rady dotyczących poziomu stóp procentowych. Natomiast obniżające się tempo wzrostu sprzedaży detalicznej w kolejnych miesiącach, którego się spodziewam, w połączeniu z rosnącą stopa bezrobocia, będzie czynnikiem przemawiającym za potrzebą poluzowania polityki pieniężnej w pierwszej połowie przyszłego roku".

Ekonomista Banku Pekao Wojciech Matysiak

Wysokie tempo wzrostu sprzedaży detalicznej w ostatnich dwóch miesiącach nie przystaje do pogarszających się m.in. wskaźników nastrojów konsumenckich. W naszej ocenie, tak dobre dane były w dużej mierze wynikiem korzystnych warunków pogodowych w sierpniu i we wrześniu. Spodziewamy się jednak, że już w kolejnych miesiącach dynamika sprzedaży detalicznej się obniży.

Pogarszająca się sytuacja na rynku pracy, osłabiająca siłę przetargową pracownika, sprzyja zmniejszaniu skłonności do konsumpcji. Uważamy, że konsumpcji nie pomoże również perspektywa spadku inflacji w najbliższych miesiącach, ponieważ oczekujemy równocześnie obniżenia dynamiki nominalnego funduszu płac.

Poza czynnikami fundamentalnymi, obniżaniu dynamiki sprzedaży detalicznej w ujęciu rocznym, w czwartym kwartale 2011 roku, będzie sprzyjała wysoka baza sprzed roku, związana ze zwiększoną konsumpcją przed podwyżką VAT. Wtorkowe dane będą neutralnie przyjęte przez Radę Polityki Pieniężnej. Władze monetarne sygnalizują, że do końca roku nie należy oczekiwać zmian stóp procentowych. W naszej ocenie słabsze dane ze sfery realnej oraz słabnąca inflacja w najbliższych miesiącach może skłonić członków Rady do obniżki stóp w pierwszym kwartale 2012 roku.

_ _ _ _ _

Opinia Pracodawców RP

Najnowsze dane GUS po raz kolejny świadczą o tym, że polskie firmy radzą sobie z sytuacją gospodarczą na świecie lepiej niż się spodziewano - mówi ekspert Pracodawców RP, Piotr Rogowiecki.

Dalszy i coraz bardziej dynamiczny wzrost zamówień (19,9 proc. do 0,3 proc. w sierpniu) sugeruje, że w przyszłym miesiącu może być jeszcze lepiej. - Fakt, że rosnąca dynamika wzrostu produkcji wyprzedziła wzrost zamówień można wnioskować, że polskie firmy trafnie odczytują trendy rynkowe - komentuje ekspert Pracodawców RP, Piotr Rogowiecki. Jego zdaniem wzrost krajowego popytu, jeśli okazałby się trwały, uodporniłby polską gospodarkę na zmiany koniunktury w Europie. - Jest to szczególnie istotne wobec spodziewanego obniżenia się udziału wydatków rządu w popycie globalnym.

Wg ustawy budżetowej sektor publiczny ma w ogóle nie przyczynić się do wzrostu PKB w przyszłym roku. Zatem, wobec obserwowanych zagranicą symptomów spowolnienia, tylko konsumpcja sektora prywatnego na rynku krajowym może uchronić Polskę przed wyhamowaniem wzrostu gospodarczego - mówi Rogowiecki.

Pracodawcy RP zwracają też uwagę na stabilność poziomu bezrobocia, który z jednej strony wskazuje, że polska gospodarka wciąż rozwija się za wolno, by powstawały miejsca pracy, ale z drugiej - może wiązać się wzrostem konsumpcji. Pracujący bowiem prawdopodobnie nie obawiają się utraty zatrudnienia, dzięki czemu nie czują się zmuszeni do ograniczenia wydatków.

Poniżej dane o dynamice sprzedaży detalicznej

                       IX 2011                 VIII 2011
                  IX 2010    VIII 2011    VIII 2010  VII 2011 
.
ogółem                11,4      1,3            11,3      1,1           
pojazdy               0,0      13,4             4,2     -3,6           
mechaniczne 
.
paliwa                20,9     -0,7            17,1      4,8          
.
żywność, napoje,      5,2       0,6             4,4     -0,1           
wyroby tytoniowe          
.
pozostała sprzedaż   29,0      -5,3            28,9     -2,5          
w niewyspecjalizowanych  
sklepach
.
leki, kosmetyki      15,7       5,1            15,8     -2,0          
.
odzież, obuwie       3,2        5,6             9,6     -9,1          
.
meble, AGD, RTV       5,8       2,7             1,6      1,2           
prasa, książki        5,3      -3,8             4,2      2,9      
.
pozostałe            17,2       1,7            18,0      6,5
INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: pozytywne | RDR | W.E. | sprzedaż detaliczna | zaskoczenie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »