Sprzedaż komputerów spadła o jedną trzecią. Wygasa popyt z czasów pandemii

Sprzedaż komputerów osobistych spadła w pierwszym kwartale roku prawie o jedną trzecią. To efekt wygasania podwyższonego popytu z czasu pandemii koronawirusa, gdy dominowała praca i nauka zdalna.

Sprzedaż komputerów osobistych na świecie spadła w pierwszym kwartale 2023 roku o 29 proc. w ujęciu rocznym - wynika z danych firmy badawczej IDC. 

Największy spadek zanotowało Apple. Sprzedaż komputerów stacjonarnych oraz laptopów tej firmy była niższa o 40,5 proc.

Popyt na komputery spada po pandemii

Podczas pandemii koronawirusa popyt na komputery wzrósł, ponieważ ludzie pracowali i uczyli się z domu. Z najnowszego raportu IDC wynika jednak, że to już przeszłość. "Ludzie nie kupują nowych komputerów z obawy o niepewną sytuację gospodarczą i wysoką inflację" - podała firma w komunikacie.

Reklama

IDC wskazuje jednocześnie, iż największy udział w światowym rynku komputerów osobistych mają firmy Lenovo, HP oraz Dell. Zaraz za podium plasuje się gigant z Doliny Krzemowej - Apple, któremu depcze po piętach tajwańska firma Asus.

Liderzy rynku - Lenovo i Dell - odnotowali spadki o ponad 30 proc. Sprzedaż komputerów marki HP była niższa o 24,2 proc., a spośród czołowych firm największe spadki zanotowało Apple. Sprzedaż jej komputerów stacjonarnych oraz laptopów spadła o 40,5 proc. 

Firma badawcza Canalys ocenia, że popyt na sprzęt może ponownie wzrosnąć w 2024 roku. Singapurska firma wskazuje, że będzie to związane z koniecznością wymiany starzejących się komputerów nabytych w początkowym okresie pandemii. 

PAP
Dowiedz się więcej na temat: komputery | technologie | Apple | praca zdalna
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »