Sprzedaż węgla najniższa w historii. Kwiecień fatalny dla polskich kopalń

Polska doświadczyła w kwietniu najniższej od trzech lat produkcji węgla. Wolumen sprzedaży spadł do najniższego poziomu w historii.

Polskie kopalnie wydobyły w kwietniu trochę ponad 3,5 miliona ton węgla, podczas gdy wolumen sprzedaży wyniósł nieco ponad 3,3 miliona ton. Te dane, zgłoszone przez oddział Katowickiej Agencji Rozwoju Przemysłu (ARP), wskazują na spadek w porównaniu do poprzednich miesięcy i kwietnia 2022 roku.

Sprzedaż spada

Kwiecień 2023 roku był miesiącem o najniższej produkcji węgla od maja 2020 roku, kiedy produkcja spadła do nieco poniżej 3,2 miliona ton z powodu pandemii.

Ale jeszcze gorzej było ze sprzedażą. Ta ostatnia w kwietniu była historycznie najniższa od dostępnych danych z 2007 roku. Nawet w pandemicznym maju 2020 r. sprzedaż węgla była na nieco wyższym poziomie, powyżej 3,4 mln ton. Z indeksów cenowych ARP wynika, że rok do roku węgiel dla energetyki był blisko 135 proc. droższy, a węgiel dla ciepłownictwa - ponad 122 proc.

Reklama

Rosną za to zapasy

Spadek sprzedaży w porównaniu do poziomu produkcji spowodował wzrost zapasów, które wzrosły z 1,7 miliona ton pod koniec marca do 1,9 miliona ton pod koniec kwietnia. W zeszłym roku zapas wynosił mniej niż 1,3 miliona ton.

W poprzednich miesiącach miesięczna produkcja i sprzedaż węgla w Polsce wynosiły zazwyczaj około lub powyżej 4 milionów ton. Najwyższą produkcję i sprzedaż w ostatnich miesiącach odnotowano w marcu poprzedniego roku, gdy wydobyto i sprzedano niemal 5,5 miliona ton. W tym roku najwyższa produkcja (ponad 4,2 miliona ton) odnotowana została w marcu, a najwyższa sprzedaż (ponad 4,3 miliona ton) w styczniu.

Według danych ARP, kopalnie zatrudniały około 75,5 tys. osób pod koniec kwietnia, mniej więcej tyle samo co na początku roku i około 600 więcej niż w kwietniu poprzedniego roku.

Wyzwania wciąż przed nami

Malejące wskaźniki produkcji i sprzedaży węgla wskazują na wyzwania i zmiany w polskim przemyśle węglowym. Ten trend wpisuje się w wysiłki mające na celu przejście na bardziej czyste i zrównoważone źródła energii, ponieważ węgiel ma istotne skutki dla środowiska.

Spadek produkcji i sprzedaży węgla może być również wynikiem czynników rynkowych i globalnych przesunięć ku energii odnawialnej.

Z drugiej strony, monitorowanie wyników polskiego przemysłu węglowego pozostaje kluczowe, gdyż kraj dąży do zrównoważenia względów ekonomicznych, troski o środowisko i bezpieczeństwa energetycznego.

Opracował KM

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: węgiel | wydobycie węgla | ARP
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »