Środki podjęte przez Węgry wobec importu rolnego z Polski
2 lutego 2001 r. strona węgierska poinformowała o wycofaniu preferencji przyznanych Polsce w ramach Umowy CEFTA na nieprzetworzone produkty rybołówstwa, mleko w proszku, niektóre warzywa suszone, kawę, wyroby cukiernicze i czekoladowe, przetwory otrzymane na bazie zbóż, sery, ziemniaki, cebulę, groch, jabłka, cukier, piwo i spirytus.
2 lutego 2001 r. strona węgierska poinformowała o wycofaniu preferencji przyznanych Polsce w ramach Umowy CEFTA na nieprzetworzone produkty rybołówstwa, mleko w proszku, niektóre warzywa suszone, kawę, wyroby cukiernicze i czekoladowe, przetwory otrzymane na bazie zbóż, sery, ziemniaki, cebulę, groch, jabłka, cukier, piwo i spirytus. Działania te strona węgierska traktuje jako środki odwetowe za utrzymywanie przez Polskę środków ochronnych w imporcie z Węgier kukurydzy, pszenicy, koncentratu pomidorowego, mięsa drobiowego oraz wieprzowego. Należy jednak stwierdzić, że zdaniem Rządu RP węgierskie działania nie mają podstawy ani merytorycznej, ani traktatowej, gdyż:
? Preferencyjne kontyngenty otwarte dla Węgier po stawkach celnych z Protokołu Dodatkowego nr 3 do Umowy CEFTA na kukurydzę, koncentrat pomidorowy, pszenicę, mięso drobiowe i wieprzowe były w roku ubiegłym niewykorzystane. Świadczy to, że ograniczenia ilościowe przyznanych w ramach Umowy CEFTA preferencji faktycznie nie ograniczyły importu z Węgier wymienionych towarów na warunkach preferencyjnych. W roku bieżącym również strona węgierska nie poniosła żadnych strat, gdyż stawki celne na dotychczasowy import z Węgier wymienionych produktów były zgodne z zapisami Umowy CEFTA.
? Polska stopniowo łagodziła stosowane wobec Węgier środki ochronne wprowadzone dla ochrony przed nadmiernym importem, który destabilizował rynek niektórych towarów rolnych. Ustanowione zostały w imporcie z Węgier kontyngenty preferencyjne, których wysokość była stopniowo podwyższana. Podczas konsultacji 21 grudnia 2000 roku strona polska wyraziła gotowość do pełnego przywrócenia preferencji w imporcie z Węgier kukurydzy oraz dalszego, znacznego złagodzenia środków ochronnych obowiązujących w imporcie z Węgier pozostałych produktów.
? Węgry nie zastosowały procedury przewidzianej Umową CEFTA dla zastosowania środków odwetowych (art. 30 i 31 Umowy).
Ponadto Węgry, z naruszeniem Umowy CEFTA, ograniczają przyznane Polsce w ramach Protokołu Dodatkowego nr 3 koncesje na import z Polski wszystkich produktów rybołówstwa narażając na straty polskie firmy.
Biorąc powyższe pod uwagę należy uznać działania węgierskie za naruszające Umowę CEFTA. W związku z zaistniałą sytuacją Rada Ministrów RP podejmie stosowne działania w odniesieniu do importu artykułów rolno-spożywczych z Węgier.