Stan infrastruktury przesyłu gazu jest na bieżąco monitorowany przez Gaz-System
Gaz-System podał, że stan techniczny infrastruktury przesyłowej Gaz-System jest na bieżąco monitorowany przez wyspecjalizowane służby eksploatacyjne, a także odpowiednie organy państwowe. Operator systemu paliwowo surowcowego PERN przekazał podobne zapewnienie.
We wtorek po godz. 15 - jak przekazali przedstawiciele polskich władz - na terenie leżącej niedaleko od granicy z Ukrainą wsi Przewodów (powiat hrubieszowski, woj. lubelskie) spadł pocisk; w wyniku eksplozji śmierć poniosło dwóch obywateli Polski. Siły rosyjskie przeprowadziły we wtorek po południu zakrojony na szeroką skalę atak rakietowy na Ukrainę, wymierzony głównie w obiekty energetyczne.
PAP zapytał Gaz-System, spółkę odpowiadającą za przesył gazu w Polsce, jak w obliczu zaistniałej sytuacji zabezpieczona jest tzw. krytyczna infrastruktura gazowa: kluczowe gazociągi, terminal w Świnoujściu służący do importu gazu ziemnego w postaci LNG. Czy ta ochrona zostanie po zdarzeniu w Przewodowie wzmocniona?
"Stan techniczny infrastruktury przesyłowej Gaz-System jest na bieżąco monitorowany przez wyspecjalizowane służby eksploatacyjne, a także odpowiednie organy państwowe - poinformowała spółka w środę.
Zaznaczono, że "przesył gazu jest realizowany zgodnie z zamówieniami".
Spółka zaznaczyła, że "informacja na temat podjętych działań zabezpieczających stanowi tajemnicę państwową".
BIZNES INTERIA na Facebooku i jesteś na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami
- Wybuch w Przewodowie z dużym prawdopodobieństwem nastąpił na skutek zestrzelenia rosyjskiej rakiety. Nie możemy jednak wykluczyć żadnych scenariuszy. Rosja mogła chcieć skonstruować atak, którego jednym z efektów było skłócenie Polski i Ukrainy - stwierdził w środę na posiedzeniu RBN premier Mateusz Morawiecki.
Gaz-System podaje, że jest spółką strategiczną dla polskiej gospodarki. Odpowiada za przesył gazu ziemnego, zarządza najważniejszymi gazociągami w Polsce oraz jest właścicielem terminalu LNG w Świnoujściu.
Infrastruktura przesyłu i magazynowania ropy naftowej i paliw jest na bieżąco monitorowana przez służby eksploatacyjne PERN, a także odpowiednie organy państwowe - przekazał polski operator systemu paliwowo surowcowego, PERN.
"Infrastruktura krytyczna przesyłu i magazynowania ropy naftowej i paliw oraz Naftoport są na bieżąco monitorowane przez wyspecjalizowane służby eksploatacyjne PERN, a także odpowiednie organy państwowe" - zapewnił PERN w odpowiedzi na pytanie, czy przesył i magazynowanie ropy naftowej i paliw w Polsce oraz Naftoport są wystarczająco chronione przed atakami zewnętrznymi i wewnętrznymi np. przed sabotażem i jakie działania zabezpieczające są ewentualnie planowane.
Zaznaczono, że "informacja na temat podjętych działań zabezpieczających stanowi tajemnicę państwową".
We wtorek o godzinie 15.40 na terenie wsi Przewodów w powiecie hrubieszowskim w województwie lubelskim spadł pocisk produkcji rosyjskiej, w wyniku czego śmierć poniosło dwóch Polaków.
- Wybuch w Przewodowie z dużym prawdopodobieństwem nastąpił na skutek zestrzelenia rosyjskiej rakiety. Nie możemy jednak wykluczyć żadnych scenariuszy. Rosja mogła chcieć skonstruować atak, którego jednym z efektów było skłócenie Polski i Ukrainy - stwierdził na posiedzeniu RBN premier Mateusz Morawiecki. (...)
Jak dodał, jest to też "idealny sposób na przeprowadzenie również prowokacji rosyjskiej wobec Polski". - Wiemy, jak Rosjanie potrafią doskonale zaplanować tego typu rzeczy - stwierdził.
PERN jest strategiczną spółką gwarantującą bezpieczeństwo energetyczne Polski, a tym samym także Unii Europejskiej. Podstawowa działalność spółki to eksploatacja sieci rurociągów transportujących ropę naftową dla największych producentów. Zarządza siecią rurociągów naftowych i produktowych, posiada około 3,5 mln m sześc. pojemności magazynowej na ropę naftową oraz około 2,4 mln m3 na paliwa płynne.