Reklama

Stopa bezrobocia w grudniu wyniosła w Polsce 6,6 procent

Stopa bezrobocia w grudniu wyniosła 6,6 proc. wobec 6,5 proc. w listopadzie ub. roku - poinformował GUS.

Liczba bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy wyniosła w grudniu 1 081,7 tys. wobec 1 067,7 tys. osób przed miesiącem.

Reklama

- - - - -

Liczba nowo zarejestrowanych bezrobotnych w XII spadła o 18,4 proc. rdr - GUS

Liczba nowo zarejestrowanych bezrobotnych w grudniu spadła o 18,4 proc. rdr do 155,3 tys. - podał GUS.

Miesiąc do miesiąca spadła o 2,4 proc.

Liczba ofert pracy zgłoszonych w grudniu wyniosła 97,2 tys., o 7,3 proc. więcej rdr.

- - - - -

Komentarz Work Service: W 2017 roku ponad 250 tys. osób zniknęło z rejestrów bezrobotnych

Stopa bezrobocia na koniec 2017 roku wyniosła 6,6 proc. - podał dziś Główny Urząd Statystyczny. Jest to wynik o 1,6 pp. niższy niż przed rokiem, a także o 0,1 pp. wyższy niż w listopadzie 2017 roku. Jak zaznacza ekspert Work Service, nieznaczny wzrost bezrobocia jest wywołany efektami sezonowymi, a więc rozpoczęciem okresu zimowego. Co ważne, dobra koniunktura na rynku pracy zaczyna być widoczna na coraz większym obszarze kraju. Już ponad 20 powiatów notuje wyniki bezrobocia poniżej 3 proc.

W grudniu 2017 roku stopa rejestrowanego bezrobocia wyniosła 6,6 proc., co stanowiło niższy wynik o 1,6 p.p. w stosunku do grudnia 2016 roku i 0,1 p.p. wyższe wskazanie niż w listopadzie ubiegłego roku.

Na przestrzeni ostatniego roku poziom bezrobocia spadł z 8,2 proc. do 6,6 proc. co oznaczało, że z rejestrów Urzędów Pracy zniknęło ponad 253 tysiące bezrobotnych. Jest to najlepszy grudniowy wynik od 1990 roku, a także wyraźnie lepsze wskazanie niż założenie przyjęte w budżecie na 2018 rok, z którego wynika, że stopa bezrobocia na koniec ubiegłego roku miała wynieść 7,2 proc. Pomimo sezonowego niewielkiego wzrostu poziomu bezrobocia już dziś jesteśmy niedaleko wskazań jakich oczekiwał rząd na koniec 2018 roku, a więc wyniku 6,4 proc. W kolejnych dwóch miesiącach zimowych możemy spodziewać się kontynuacji niewielkich wzrostów bezrobocia, ale w dalszej części roku powinniśmy powrócić do trendów spadkowych, choć już nie tak wyraźnych jak w ostatnich latach. Struktura polskiego bezrobocia jest mocno usztywniona, szczególnie ze względu na duży udział osób długotrwale bezrobotnych, których w rejestrach nadal znajduje się niemal 595 tys. - komentuje Andrzej Kubisiak, dyrektor ds. analiz Work Service S.A.

Należy podkreślić, że dobra koniunktura na rynku pracy zaczyna być coraz bardziej widoczna w całej Polsce. Choć sytuacja nie jest jednolita, to obecnie notujemy już ponad 20 powiatów w z wynikiem bezrobocia nieprzekraczającym 3 proc. Na drugim biegunie nadal pozostają 4 powiaty, w których stopa rejestrowanego bezrobocia wynosi ponad 20 proc. Aby te dysproporcje mogły się wyrównywać, kluczowe będzie poprawienie procesów wewnętrznej migracji, bo dotychczas Polacy chętniej wybierali emigrację zagraniczną niż możliwość przeniesienia się za pracą wewnątrz kraju - dodaje Kubisiak.

- - - - -

Stopa bezrobocia w W.Brytanii w IX-XI: 4,3 proc., oczekiwano 4,3 proc

.

Stopa bezrobocia w Wielkiej Brytanii wyniosła w okresie wrzesień-listopad 2017 4,3 proc., wobec 4,3 proc. w VIII-X - podało w środę w komunikacie biuro statystyczne.

Analitycy spodziewali się, że w tym czasie stopa bezrobocia wyniesie 4,3 proc.

Liczba bezrobotnych spadła w tym okresie o 3 tys. do 1,44 mln osób.

W IX-XI zatrudnienie wzrosło w W. Brytanii o 102 tys. do 32,21 mln osób, wobec oczekiwanego przez analityków spadku o 12 tys.

Wzrost średniej płacy w IX-XI wyniósł 2,5 proc. rdr, wobec wzrostu w VIII-X o 2,5 proc. rdr, i szacunków w IX-XI +2,5 proc. rdr.

- - - - -

22 grudnia informowaliśmy: Stopa bezrobocia w listopadzie wyniosła 6,5 proc.

Stopa bezrobocia w listopadzie wyniosła 6,5 proc. wobec 6,6 proc. w październiku - podał GUS.

Prezes Związku Maklerów i Doradców Paweł Cymcyk powiedział, że mijający rok można określić jako wyjątkowo dobry czas dla pracowników. Według niego najbardziej mogą się cieszyć pracownicy handlu i usług, bo w tych branżach jest najwięcej podwyżek.

W ocenie Pawła Cymcyka, patrząc na obecną sytuację gospodarczą w Polsce i perspektywy, można z dużym prawdopodobieństwem powiedzieć, że również 2018 rok będzie rokiem pracownika.

Według GUS, w listopadzie w urzędach pracy liczba zarejestrowanych bezrobotnych wyniosła 1067,7 tys. osób.

--------

Komentarz Work Service: Bezrobocie w listopadzie spada pierwszy raz od 10 lat

Jak podał dziś Główny Urząd Statystyczny, stopa bezrobocia rejestrowanego wynosi obecnie 6,5 proc., co stanowi najlepszy listopadowy wynik od 1990 roku. Jak zaznacza ekspert Work Service, pomimo wejścia w okres zimowy, po raz pierwszy od dekady bezrobocie w listopadzie odnotowało spadek miesiąc do miesiąca. Jest to związane zarówno z dobrą koniunkturą na pracę, czynnikami sezonowymi, jak i zapewne efektami wprowadzenia nowego wieku emerytalnego.

W ubiegłym miesiącu stopa rejestrowanego bezrobocia wyniosła 6,5 proc., co stanowiło niższy wynik o 1,7 pp. w stosunku do listopada 2016 roku i 0,1 pp. niższe wskazanie niż w październiku bieżącego roku.

- Pomimo rozpoczęcia okresu zimowego sytuacja na rynku pracy nadal napawa optymizmem. Zwykle w tym okresie roku obserwowaliśmy wzrosty poziomów bezrobocia, jednak obecnie udało się przełamać ten sezonowy cykl. W tym roku po raz pierwszy od 10 lat mogliśmy obserwować spadek poziomów bezrobocia rejestrowanego w listopadzie. Jest to związane z utrzymującym się przez cały rok silnym popytem na pracowników, który pod koniec roku został dodatkowo wsparty przez czynniki sezonowe. Wpływ na tak dobre osiągnięcia mogło mieć również wprowadzenie nowego wieku emerytalnego, z którego w ostatnich miesiącach skorzystało ponad 320 tysięcy Polaków. Wiele z tych osób nadal kontynuuje aktywność zawodową, ale część z nich, która była bezrobotna z pewnością zniknęła z rejestrów Urzędów Pracy - komentuje Andrzej Kubisiak, dyrektor Zespołu Analiz Work Service SA.

- Co bardzo istotne, dobra sytuacja na rynku pracy zaczyna się upowszechniać na coraz większym obszarze kraju. Już tylko w 1 na 16 województw notowana jest dwucyfrowa stopa bezrobocia, podczas gdy przed rokiem takie wskazania występowały jeszcze w 7 województwach. Jednak w pierwszych miesiącach nowego roku możemy spodziewać się wzrostu stopy bezrobocia, co będzie związane głównie z ustaniem prac świątecznych i czynnikami sezonowymi - dodaje Kubisiak.

Dowiedz się więcej na temat: Polska | bezrobocie

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »