Stopa bezrobocia w maju wyniosła 5,1 proc.

Stopa bezrobocia rejestrowanego pod koniec maja wyniosła 5,1 proc. To o 0,1 pkt. proc. mniej niż w kwietniu - wynika z szacunków Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej. Według danych resortu, w maju w urzędach pracy zarejestrowanych było 852 tys. bezrobotnych.

Pomagajmy Ukrainie - Ty też możesz pomóc

MRiPS: Stopa bezrobocia spada

Ministerstwo podało PAP w poniedziałek, że szacowana stopa bezrobocia w maju wyniosła 5,1 proc., co oznacza, że w porównaniu do poprzedniego miesiąca spadła o 0,1 punktu proc., a w zestawieniu z końcem maja 2021 r. była niższa o 1 punkt proc.

Najniższe bezrobocie odnotowano w województwie wielkopolskim (2,8 proc.), a najwyższe - w warmińsko-mazurskim (7,9 proc.).

Reklama

"To absolutnie rewelacyjny wynik, po 1990 r. tylko w październiku 2019 r. stopa bezrobocia rejestrowanego była niższa i wyniosła 5 proc. Mamy powody do zadowolenia" - podkreśla cytowana w komunikacie resortu minister rodziny Marlena Maląg.

MRiPS przekazało, że w maju w urzędach pracy zarejestrowanych było 852 tys. bezrobotnych. W porównaniu do poprzedniego miesiąca liczba bezrobotnych spadła o 26 tys. osób, czyli o 3,0 proc. W rejestrach bezrobotnych było o 174,7 tys. (czyli o 17 proc.) mniej osób niż pod koniec maja 2021 r.

Porównując poziom bezrobocia w maju 2022 r. do stanu z końca lutego 2020 r., czyli przed epidemią COVID-19, liczba zarejestrowanych bezrobotnych spadła o około 67,9 tys. osób (o 7,4 proc.), a stopa bezrobocia rejestrowanego była o 0,4 punktu procentowego niższa niż w końcu lutego 2020 r.

Osoby bezrobotne najczęściej pracowały wcześniej w sekcjach: handel hurtowy i detaliczny, naprawa pojazdów samochodowych włączając motocykle, przetwórstwo przemysłowe oraz budownictwo. Do urzędów pracy zgłaszały się głównie osoby bez zawodu, sprzedawcy i kucharze.

Według wstępnych danych resortu w maju 2022 roku pracodawcy zgłosili do urzędów pracy 103,2 tys. wolnych miejsc pracy i miejsc aktywizacji zawodowej, czyli o 2,8 tys. (2,8 proc.) więcej niż w kwietniu 2022 r. i o 11,6 tys. (10,1 proc.) mniej niż w maju 2021 r.

Najwięcej ofert pracy przeznaczonych było dla sprzedawców, magazynierów, pakowaczy ręcznych, pomocniczych robotników budowlanych, pracowników produkcji, pomocy kuchennych, robotników magazynowych, pracowników biurowych, pracowników utrzymania czystości.

Polska o jednym z najniższych wskaźników bezrobocia w UE

Ministerstwo podkreśla, że Polska jest krajem o jednym z najniższych wskaźników bezrobocia w UE. Według danych Eurostatu opublikowanych 1 czerwca 2022 r. stopa bezrobocia wyniosła w Polsce 3,0 proc. wobec 6,2 proc. w Unii Europejskiej i 6,8 proc. w strefie Euro.

Tym samym Polska zajęła drugie, po Czechach (2,4 proc.) i ex aequo z Niemcami, miejsce pod względem najniższej stopy bezrobocia w UE.

Biznes INTERIA.PL na Twitterze. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze

PAP/INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: bezrobocie Polska
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »