Stopa bezrobocia w marcu w Polsce. Poznaliśmy wstępne dane
Szacowana stopa bezrobocia rejestrowanego w marcu 2025 r. wyniosła 5,3 proc. wobec 5,4 proc. miesiąc wcześniej - podało Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w komunikacie.
Według wstępnych danych resortu pracy, w końcu marca 2025 roku w urzędach pracy zarejestrowanych było 831,3 tys. bezrobotnych. Oznacza to, że w porównaniu do poprzedniego miesiąca liczba bezrobotnych spadła o ponad 15 tys. osób (o 1,8 proc.), a rok do roku wzrosła o nieco ponad 9 tys. osób (1,1 proc.).
MRPiPS szacuje także, że stopa bezrobocia w marcu br. w porównaniu do lutego 2025 r. spadła w dziesięciu województwach (w sześciu nie zmieniła się) i w ok. 70 proc. powiatów w Polsce, w tym również w ponad połowie powiatów, w których ogłoszono stan klęski żywiołowej.
Szacunek resortu rodziny pod koniec miesiąca potwierdzi - lub nie - Główny Urząd Statystyczny (GUS). Przypomnijmy, że jeśli chodzi o luty br., to wstępne dane MRPiPS wskazywały na stopę bezrobocia na poziomie 5,5 proc., ale ostateczne dane GUS pokazały, że stopa bezrobocia rejestrowanego w Polsce w lutym wyniosła 5,4 proc. "Faktyczna liczba bezrobotnych była o 1,5 tys. niższa niż wstępnie poinformowały nas urzędy pracy" - tak tłumaczyło tę rozbieżność ministerstwo.
Kolejną dobrą wiadomością dotyczącą lutego były dane Eurostatu nt. poziomu stopy bezrobocia w Polsce. Jest on liczony według nieco innej metodologii niż GUS-owska, niemniej dane zebrane przez statystyków UE nie pozostawiają wątpliwości co do tego, że Polska ma najniższe bezrobocie wśród wszystkich krajów Wspólnoty. Co więcej, nasz kraj jest pod tym względem samodzielnym liderem.
Precyzując, w lutym stopa bezrobocia w naszym kraju (liczona według metodologii Eurostatu i po dostosowaniu sezonowym) wyniosła 2,6 proc. Takim wynikiem nie może pochwalić się żadne państwo członkowskie UE - w tym Czechy, które jeszcze miesiąc wcześniej dzieliły z nami pierwsze miejsce w tym rankingu.