Stopa bezrobocia w Polsce. Ministerstwo opublikowało nowe dane

Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej opublikowało nowe dane o bezrobociu w Polsce. Szacunkowa stopa bezrobocia rejestrowanego w listopadzie 2024 roku wyniosła 5,0 proc. wobec 4,9 proc. w październiku. Dane te są zgodne z oczekiwaniami rynku.

5 proc. wyniosła szacowana przez MRPiPS stopa bezrobocia rejestrowanego w końcu listopada 2024 r. Jak podał w resort, wskaźnik ten pozostał na identycznym poziomie jak rok wcześniej i był o 0,1 pkt. proc. wyższy niż w końcu października br.

Ponad 70 tys. bezrobotnych na terenach, w których ogłoszono stan klęski żywiołowej

Według danych MRPiPS stopa bezrobocia rejestrowanego w końcu listopada 2024 r. kształtowała się w przedziale od 3 proc. w woj. wielkopolskim do 8,5 proc. w podkarpackim.

Reklama

W 29 na 43 powiaty, w których ogłoszono stan klęski żywiołowej, szacowana stopa bezrobocia w końcu listopada br. była wyższa niż miesiąc wcześniej - wzrost wyniósł 0,1-0,7 pkt. proc. - najwyższy był w powiecie lubańskim. W trzech powiatach zanotowano spadek stopy bezrobocia o 0,1 pkt. proc. (w legnickim, cieszyńskim i strzelińskim), a w 11 sytuacja pozostała bez zmian.

"Łącznie w 43 powiatach, w których ogłoszono stan klęski żywiołowej wywołany powodzią zarejestrowanych było 70,7 tys. bezrobotnych, czyli o ok. 1 tys. osób więcej niż w końcu października br., przy czym dynamika wzrostu bezrobocia w tych powiatach wyniosła 1,5 proc., podczas gdy w pozostałych powiatach 1,4 proc., czyli wzrost był niemal identyczny" - wskazano w komunikacie.

Bezrobotni obywatele Ukrainy. 7-krotny wzrost w porównaniu do lutego 2022 r.

W urzędach pracy zarejestrowanych było 776,2 tys. bezrobotnych - o 1,4 proc. więcej niż w poprzednim miesiącu. 

Resort poinformował również, iż w urzędach pracy zarejestrowanych było 11,4 tys. bezrobotnych obywateli Ukrainy, tj. 1,5 proc. ogólnej liczby bezrobotnych.

"W porównaniu do stanu z końca lutego 2022 r. (początek wojny w Ukrainie) liczba bezrobotnych obywateli Ukrainy zarejestrowanych w urzędach pracy wzrosła ponad 7-krotnie, natomiast w porównaniu do poprzedniego miesiąca spadła o 1,2 proc." - napisano.

Głównymi przyczynami rejestracji bezrobotnych w listopadzie br. było zakończenie pracy z powodu upływu okresu, na jaki zawarta była umowa, rozwiązanie umowy za porozumieniem stron oraz wypowiedzenie umowy ze strony pracownika lub pracodawcy.

"Sekcje, w których przed rejestracją w listopadzie br. pracowało najwięcej bezrobotnych to: przetwórstwo przemysłowe (14,0 proc. napływu), handel hurtowy i detaliczny (13,8 proc.) oraz budownictwo (7,4 proc.)" - napisano w komunikacie.

"Zawody, które posiadały najwięcej (ponad 1 tys.) bezrobotnych zarejestrowanych w listopadzie br. to: sprzedawca (7,6 proc. napływu), kucharz (2,5 proc.), fryzjer (1,8 proc.), ślusarz (1,6 proc.), mechanik pojazdów samochodowych, magazynier, robotnik gospodarczy, pomocniczy robotnik budowlany, lekarz, technik ekonomista" - dodano.

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: stopa bezrobocia
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »