Stopa bezrobocia w USA w V 4,7 proc., przybyło 38 tys. miejsc pracy

Liczba miejsc pracy w sektorach pozarolniczych w Stanach Zjednoczonych w maju wzrosła o 38 tys., podczas gdy w kwietniu wzrosła o 123 tys., po korekcie - podał amerykański Departament Pracy.

Liczba miejsc pracy w amerykańskim sektorze prywatnym wzrosła o 25 tys., podczas gdy miesiąc wcześniej wzrosła o 130 tys., po korekcie.

Stopa bezrobocia w USA w maju wyniosła 4,7 proc., wobec 5,0 proc. w kwietniu - podał amerykański Departament Pracy.

Analitycy ankietowani przez agencję Bloomberg spodziewali się stopy bezrobocia w USA na poziomie 4,9 proc. oraz że liczba miejsc pracy w sektorach pozarolniczych wzrośnie o 160 tys. wobec 160 tys. w kwietniu przed korektą, a w sektorze prywatnym wzrośnie o 150 tys. wobec 171 tys. miesiąc wcześniej przed korektą.

Departament Pracy podał również, że wskaźnik zatrudnienia, określający jaki odsetek ludności w wieku produkcyjnym pracuje zawodowo, wyniósł w maju 62,6 proc. wobec 62,8 proc. miesiąc wcześniej.

Reklama

Wynagrodzenia godzinowe wzrosły w maju o 0,2 proc. mdm, po wzroście o 0,4 proc. miesiąc wcześniej po korekcie i wobec wzrostu o 0,3 proc. przed korektą. Tutaj spodziewano się w kwietniu odczytu plus 0,2 proc.

- - - - -

Komentarz HFT Brokers: Podwyżka w czerwcu wykluczona, większa korekta dolara?

Dane z amerykańskiego rynku pracy, które poznaliśmy podczas dzisiejszej sesji wykluczają możliwość podwyżki stóp procentowych w czerwcu. Już wcześniej rynek przygotowywał się na podwyżkę raczej w lipcu, ale nie było to przesądzone. Po tym, czego się dziś dowiedzieliśmy, nawet lipiec może być zagrożony.

Przyrost miejsc pracy w sektorze pozarolniczym wyniósł tylko 38 tysięcy przy konsensusie rynkowym na poziomie 161 tysięcy. Warto dodać, że konsensus był obniżany kilkukrotnie na przestrzeni ostatnich kilku tygodni. 38 tysięcy to najgorszy odczyt od września 2010 roku, w ostatnich latach przyzwyczailiśmy się do odczytów w okolicy 200 tysięcy. Jednym z głównych czynników wpływających na tak niski przyrost zatrudnienia był strajk pracowników spółki Verizon, co przełożyło się na spadek zatrudnienia o 35 tysięcy miejsc pracy. To jest jednak czynnik jednorazowy i nie najważniejszy - spadek miejsc pracy jest na tyle drastyczny i podzielony między sektory, że gospodarka amerykańska faktycznie może mieć problem. Nie jest to pierwszy sygnał ostrzegawczy - wystarczy spojrzeć na dane o produkcji przemysłowej, indeksy PMI czy nowe zamówienia. To wszystko wskazywało na potężne problemy Stanów Zjednoczonych, nawet na możliwość okresowej recesji. Problem w tym, że rynek pracy cały czas był argumentem za tym, że wszystko jest dobrze. Okazuje się, że ostatni bastion pada, a to powoduje, że Fed szybko zapomni o swojej komunikacji z ostatnich tygodni.

Podwyżka stóp procentowych w czerwcu jest wykluczona - przy tym odczycie nawet optymistyczny Fed będzie wolał zaczekać na kolejne dane. Pytanie brzmi czy w takim układzie również lipiec nie jest zagrożony? Jeżeli Fed miałby decydować się na podwyżkę w lipcu, to Wielka Brytania musi pozostać w Unii Europejskiej, a kolejny odczyt z rynku pracy musi wrócić powyżej poziom 150 tysięcy.

Reakcja dolara na dzisiejsze dane jest jednoznaczna - kapitulacja. Kurs EUR/USD urósł już o ponad 110 pipsów od 14:30; a my za dolara płacimy ponownie poniżej 3,90 złotych . Przy tym odczycie dolara czeka z pewnością jeszcze większa korekta, która w dłuższym terminie może być jeszcze jedną okazją na przyłączenie się do trendu wzrostowego amerykańskiej waluty. W dłuższym terminie i tak FED pozostaje jedynym bankiem, który w ogóle myśli o stopach procentowych. Reakcja Wall Street jest równie jednoznaczna, co rynku forex. Amerykańskie kontrakty mocno tracą przed otwarciem. Wyceny spółek z głównych indeksów od dawna są oderwane od rzeczywistości, a dziś przychodzi moment opamiętania. Przy takiej gospodarce indeksy nie powinny utrzymywać się tak wysoko.

Mateusz Adamkiewicz, analityk rynków finansowych HFT Brokers

Inflacja, bezrobocie, PKB - zobacz dane z Polski i ze świata w Biznes INTERIA.PL

PAP
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »