Stopy procentowe w Rosji w dół. "Ryzyka obniżyły się"

Centralny bank Rosji obniżył główną stopę proc. z 14 do 11 proc. na nadzwyczajnym posiedzeniu w piątek. To kolejne cięcie stawki w ostatnim czasie: pod koniec kwietnia spadła ona z 17 do 14 proc.

BIZNES INTERIA na Facebooku i jesteś na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami

W uzasadnieniu podano, że za cieciem stawki przemawia to, że ryzyka dla stabilności finansowej obniżyły się, postępuje napływ środków na rublowe depozyty bankowe a aktywność kredytowa jest stosunkowo niska, co obniża z kolei ryzyka inflacyjne. Z kwietniowych prognoz Banku Rosji wynika, że rosyjska gospodarka skurczy się w tym roku o 8-10 proc. W pierwszych dniach inwazji Rosji na Ukrainę, bank centralny podniósł główną stopę proc. z 9,5 proc. do 20 proc., co miało chronić gospodarkę i rosyjską walutę przed załamaniem.

Reklama

Widmo głębokiej recesji w Rosji

Recesja w Rosji może być znacznie głębsza niż prognozuje bank centralny. Pierwsze sygnały głębokiego załamania gospodarki Rosji płyną już z danych tamtejszego Ministerstwa Finansów. Poziom dochodów podatkowych, które wpłynęły do budżetu rosyjskiego w kwietniu spadły. Same wpływy z VAT są niższe o 54 proc. w porównaniu do analogicznego okresu 2021 r.

Jak podaje The Moscow Times, MF w kwietniu zebrał 191,9 mld rubli z VAT, czyli znacznie mniej niż w kwietniu 2021 r., gdy było to 414,7 mld rubli.

W budżecie na ten rok zaplanowano wpływy z VAT na poziomie 5,27 tryliona rubli. Jak pisze rosyjska gazeta - w pierwszym kwartale 2022 r. plan ten był realizowany z nawiązką. 

Wyraźnie spadły w kwietniu też wpływy z importu (akcyza, cła, VAT importowy). W ujęciu rocznym jest to mniej o 38 proc.

Rosną jednak wpływy ze sprzedaży ropy i gazu. Ich udział w budżecie wzrósł w kwietniu do 63 proc., rok temu było to jeszcze około 40 proc.  

Bed

Zobacz również:

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Rosja | Bank Centralny Rosji | stopy procentowe | gospodarka Rosji
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »