Straszliwa, śmiertelna choroba znowu u granic Polski!
W Niemczech odkryto pierwszy od 2009 roku przypadek choroby szalonych krów. Dotknięte nią było 10-letnie zwierzę, które trafiło do rzeźni. Poinformowała o tym organizacja World Organisation for Animal Health z siedzibą w Paryżu.
Zwierzę nie wykazywało za życia żadnych oznak choroby. Cierpiało na bardzo rzadką odmianę typu L. Niemiecki minister ds. rolnictwa podał, że po ubiciu zwierzak "został zniszczony i jego mięso nie trafiło do handlu". Wykryto też, że miał on siedmioro potomstwa, z których pięć zwierząt zostało wcześniej ubite, zaś dwoje natychmiast po wykryciu u niego choroby szalonych krów.
Dyskutuj na FORUM INTEDRIA.PL: Choroba szalowych krów jest już w Niemczech. Kiedy dotrze do Polski?
Od października 1996 r. do marca 2011 r. 175 osób w Wielkiej Brytanii zaraziło się chorobą zjadając zakażoną wołowinę, 50 osób chorowało w innych krajach (w tym w USA - dane Światowej Organizacji Zdrowia, WHO).
- - - - - -
BSE (ang. Bovine Spongiform Encephalopathy), czyli gąbczasta encefalopatia bydła (popularnie nazywana chorobą szalonych krów), dość często mylnie nazywana chorobą wściekłych krów to choroba zakaźna wywoływana przez białkowe czynniki zakaźne, tzw. priony. Priony jako czynniki zakaźne, zostały zidentyfikowane i odkryte w 1981 roku przez Stanleya Prusinera.
Chorobę stwierdzono po raz pierwszy w roku 1986, w Wielkiej Brytanii. W latach 90. XX wieku wybuchła epidemia BSE na terenie Europy Zachodniej, gdzie masowo wybijano całe stada bydła, a straty wyniosły miliony euro.
Do Polski choroba szalonych krów dotarła na początku XXI wieku, ale nie nosiła znamion epidemii. Dotychczas stwierdzono kilkadziesiąt przypadków tej choroby.
Centralnym laboratorium diagnozującym tę chorobę w Polsce, mającym akredytację Unii Europejskiej jest Państwowy Instytut Weterynaryjny w Puławach. Badania mogą być również wykonywane w kilku Zakładach Higieny Weterynaryjnej. Materiał do badania jest pobierany z pnia mózgu padłych bądź poddanych ubojowi przeżuwaczy. Obowiązkowi badania podlegają padłe lub zabite owce i kozy powyżej 18. miesiąca życia oraz bydło powyżej 24 miesięcy.
Choroba Creutzfeldta-Jakoba (dawniej: zespół Nevina-Jonesa, stwardnienie kurczowe, stwardnienie rzekome; łac. pseudosclerosis spastica, encephalopathia subacuta progressiva, ang. Creutzfeldt-Jakob disease, CJD) - ludzka choroba neurologiczna z grupy pasażowalnych encefalopatii gąbczastych (TSE), której czynnikiem patogennym są najprawdopodobniej priony. Podobnie jak inne choroby z tej grupy ma charakter neurozwyrodnieniowy i cechuje ją odkładanie w ośrodkowym układzie nerwowym i niektórych innych tkankach nieprawidłowej izoformy białka prionu, PrPSc. CJD występuje w czterech postaciach różniących się przede wszystkim etiologią: sporadycznej (sCJD), rodzinnej (fCJD), jatrogennej (jCJD) i tzw. wariantu choroby (vCJD). Chorobę jako pierwsi opisali niezależnie od siebie Alfons Jakob (1884-1931) z Uniwersytetu w Hamburgu w 1921 roku i Hans Gerhard Creutzfeldt (1885-1964) z Uniwersytetu we Wrocławiu w 1920 roku. (wiki)
Krzysztof Mrówka
Biznes INTERIA.PL na Twitterze. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze