Strefa euro uniknęła recesji w I kwartale roku. Są nowe dane

PKB strefy euro wzrósł o 1,3 w ujęciu rocznym w pierwszym kwartale 2023 roku. W ujęciu kwartalnym gospodarka strefy wzrosła o 0,1 proc. - wynika z opublikowanych we wtorek danych Eurostatu.

Unijny urząd statystyczny Eurostat opublikował dane o produkcie krajowym brutto (PKB) w strefie euro i krajach UE. Według danych Eurostatu, PKB strefy euro wzrósł o 1,3 w ujęciu rocznym w pierwszym kwartale 2023 roku. W ujęciu kwartalnym gospodarka wzrosła o 0,1 proc.

W całej UE PKB zwiększył się w minionym kwartale o 1,2 w ujęciu rocznym i 0,2 kwartał do kwartału - podał we wtorek Eurostat.

Według wstępnego odczytu z końca kwietnia PKB wyrównany sezonowo w I kwartale 2023 roku w strefie euro wzrósł o 0,1 proc. w ujęciu kwartalnym i o 1,3 proc. w ujęciu rocznym. Dzisiejsze dane są więc zgodne z poprzednim odczytem. 

Reklama

Eurostat podał również dane o zatrudnieniu. Zarówno w strefie euro, jak i całej UE liczba osób zatrudnionych w I kwartale 2023 roku wzrosła o 0,6 proc. kwartał do kwartału. Zmiany poziomu zatrudnienia w poszczególnym kwartałach w ujęciu kwartalnym i rocznym prezentują poniższe wykresy:

Strefa euro na pograniczu recesji

W ujęciu kwartalnym gospodarki ze strefy euro jeszcze w ostatnim kwartale 2022 roku "stały w miejscu". Wskaźnik wzrostu PKB wyniósł 0 procent. Ich gospodarka więc ani nie wzrosła, ani się nie skurczyła. Na przestrzeni II i III kwartału zeszłego roku odnotowano wzrost PKB w strefie euro o 0,3 procent. Dane o zerowym wzroście z ostatniego kwartału roku mogły więc świadczyć o spowolnieniu gospodarczym balansującym na pograniczu recesji. Dane Eurostatu z wtorku 16 maja wskazują więc, że w pierwszych trzech miesiącach roku strefie euro i całej UE udało się uniknąć recesji. 

Nie było to przesądzone, gdyż wtorkowe dane o PKB zostały opublikowane po tym, jak w poniedziałek poznaliśmy dane o produkcji przemysłowej w strefie euro. Ta spadła w marcu o 4,1 proc. w ujęciu miesięcznym. To najmocniejszy spadek od października 2021 roku. Był to też dużo mocniejszy spadek, niż oczekiwali analitycy, spodziewający się pogorszenia o 2,7 proc. - zauważają ekonomiści banku ING. W lutym 2023 roku przemysł w strefie euro odnotował miesięczny wzrost o 1,5 procent. 

Jednak pomimo dodatniego wyniku całej strefy, są kraje, które nie uniknęły spadku PKB w poprzednim kwartale. W ujęciu rocznym skurczyła się gospodarka Niemiec (o 0,1 proc.) i Litwy (o 3,6 proc.). W ujęciu kwartalnym spadł PKB Austrii (0,3 proc.), Holandii (0,7 proc.) Irlandii (o 2,7 proc.) oraz Litwy (3 proc.).

Z kolei najwyższe wzrosty odnotowały w minionym kwartale strefie euro w ujęciu rocznym Francja (3,8 proc.) i Cypr (3,4 proc.), a w ujęciu kwartalnym Portugalia i Finlandia (po 1,6 i 1,1 proc.). Według danych Eurostatu dla całej UE, PKB Polski w I kwartale roku wzrósł o 3,9 proc. w porównaniu z ostatnimi trzema miesiącami 2022 roku. Był to najwyższy kwartalny wzrost w Unii. W skali roku nasz PKB pozostał stabilny. 

KE podnosi prognozy dla strefy euro

Optymizm wynikający z danych pokazujących, że UE udało się uniknąć spadku PKB, odzwierciedla najnowsza prognoza gospodarcze dla UE, opublikowana w poniedziałek przez Komisję Europejską. KE przewiduje, że Unia uniknie w 2023 roku recesji. Zrewidowała także w górę poprzednie szacunki. "Ze względu na lepszy początek roku niż wcześniej oczekiwano, KE podniosła prognozę wzrostu PKB dla UE do 1 proc. w 2023 roku (0,8 proc. poprzednio) i 1,7 proc. w 2024 roku (1,6 proc. poprzednio)" - podają analitycy ING Banku Śląskiego.

Jeśli chodzi o prognozy dla strefy euro, korekty w górę były w podobnej skali. Zdaniem Komisji wzrost PKB w krajach posługujących się euro wyniesie 1,1 proc. w skali roku. W przyszłym roku gospodarka strefy zwiększy się 1,6 procent. Inflacja w strefie euro, zgodnie z przewidywaniami KE, ma wynieść 5,8 proc. w tym roku i 2,8 proc. w przyszłym. 

Oprac. MM

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: strefa euro | PKB | gospodarka
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »