Inflacja w 2024 r. jednak wyżej. Nowe prognozy Komisji Europejskiej dla Polski

Komisja Europejska przedstawiła najnowsze prognozy makroekonomiczne dla Polski. KE szacuje, że inflacja w Polsce wyniesie w 2023 roku 11,7 procent, a w 2024 roku 6 procent. To oznacza, że w przyszłym roku wzrost cen będzie zdaniem KE wyższy, niż prognozowano wcześniej.

Komisja Europejska przedstawiła najnowsze prognozy dla Polski dotyczące inflacji, wzrostu gospodarczego i rynku pracy.

Jeśli chodzi o poziom wzrostu cen, KE utrzymała prognozy inflacji dla Polski na 2023 rok. Komisja szacuje, że wzrost cen w tym roku wyniesie 11,7 procent. W 2024 roku inflacja ma być jednak wyższa, niż szacowano dotychczas - prognozuje KE. Zdaniem Komisji inflacja wyniesie wtedy 6 procent. Wcześniej prognozowano 4,4 procent.

PKB i rynek pracy

Komisja Europejska podwyższyła również prognozy wzrostu gospodarczego dla Polski. KE szacuje, że w 2023 roku PKB wyniesie 0,7 proc., a w 2024 roku - 2,7 procent. W poprzedniej prognozie, w lutym, Komisja szacowała, że polska gospodarka będzie rosnąć w tempie 0,4 proc. w tym roku i 2,5 proc. w kolejnym. Wzrost gospodarczy w tym roku w Polsce ma być więc wolniejszy, niż ogółem w UE.

Reklama

"Polska gospodarka wykazywała w 2022 roku wzrost gospodarczy, głównie napędzany gwałtownym wzrostem konsumpcji prywatnej i zapasów. Jednak podwyższona inflacja, zaostrzone warunki finansowania oraz niskie zaufanie konsumentów i biznesu negatywnie wpłynęły na aktywność gospodarczą pod koniec roku" - wskazuje Komisja w swojej analizie. Zdaniem KE, te niekorzystne czynniki będą nadal ciążyć na wzroście PKB w horyzoncie objętym prognozą. 

Do tego, jak wskazuje Komisja, prognozy dotyczące PKB są obarczone dużą niepewnością. "Ryzyko jest głównie skierowane w dół. Bardziej trwały wzrost inflacji, zwłaszcza biorąc pod uwagę ciasny rynek pracy w Polsce, może wywrzeć znaczną presję na dochody realne. Zaostrzenie warunków finansowania mogłoby ograniczyć politykę fiskalną, co miałoby reperkusje dla wzrostu gospodarczego" - zaznacza KE.

KE prognozuje też, że stopa bezrobocia w Polsce wzrośnie, ale tylko nieznacznie. Ogółem w 2023 roku ma wynieść 3,3 proc. (unijna metodologia obliczania stopy bezrobocia różniej się od tej stosowanej w Polsce przez GUS). Stopa bezrobocia spadnie do 3,2 proc. w 2024 roku. Komisja oczekuje też, że płace w Polsce będą nadal rosły w szybkim tempie. Wzrost płac będzie napędzany wzrostem płacy minimalnej i silnym rynkiem pracy.

Sytuacja w Europie

Komisja Europejska przedstawiła prognozę gospodarczą także dla innych krajów UE i całej Wspólnoty. Wiosenna prognoza jest ona bardziej optymistyczna od poprzedniej, opublikowanej w lutym 2023 roku. Zgodnie z najnowszymi przewidywaniami wzrost PKB Unii Europejskiej w 2023 roku wyniesie 1 proc., a w 2024 roku - 1,7 proc. To odpowiednio o 0,2 i 0,1 pkt. proc. więcej, niż KE szacowała w lutym.

Jeśli chodzi o strefę euro, Komisja oczekuje, że PKB będzie rosnąć w tempie 1,1 proc. w tym roku. W przyszłym wzrost KPKB w strefie euro ma wynieść 1,6 procent.

"Gospodarka europejska jest w lepszym stanie, niż przewidywaliśmy zeszłej jesieni. Dzięki zdecydowanym staraniom o wzmocnienie naszego bezpieczeństwa energetycznego, niezwykle odpornemu rynkowi pracy i złagodzeniu ograniczeń podaży, uniknęliśmy zimowej recesji i jesteśmy nastawieni na umiarkowany wzrost w tym i przyszłym roku" - skomentował najnowszą prognozę komisarz UE ds. gospodarczych Paolo Gentiloni.

Jak dodał, "inflacja okazała się bardziej trwała niż oczekiwano". KE przewiduje jednak, że poziom wzrostu cen będzie stopniowo spadać w 2023 i w 2024 roku. 

"Kondycja finansów publicznych będzie się poprawiać, ponieważ środki wsparcia energetycznego są stopniowo wycofywane. Jednak ryzyko pozostaje zbyt duże, by zapewnić komfort, a brutalna inwazja Rosji na Ukrainę nadal rzuca cień niepewności na przyszłość. Musimy zachować czujność i być gotowi do reagowania na wszelkie przyszłe wstrząsy z tą samą jednością i determinacją, które towarzyszyły nam przez ostatnie trzy burzliwe lata" - wskazał Gentiloni.

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: Komisja Europejska | inflacja | PKB
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »