Reklama

Świąteczne podróże Polaków

Najpopularniejszym miejscem, do którego Polacy będą latać w sezonie świątecznym jest Warszawa. Bilety do Polski stanowią 28 proc. wszystkich biletów sprzedanych przez Tripsta.pl na okres bożonarodzeniowy. Jednak nie oznacza to, że wszyscy Polacy będą spędzać urlop wyłącznie w domu. Prawie 62 proc. osób, które wykupiły bilet, uda się zagranicę. Do top 3, które wybrali Polacy należą Ateny, Paryż i Rzym.

Polska, Włochy, Niemcy i Grecja - gdzie Polacy latają w sezonie świątecznym

Polacy chcą spędzić najważniejsze dla nich święto z rodzinami. Jak pokazują dane więcej niż jeden na czterech pasażerów podróżujących samolotem w okresie Bożego Narodzenia (19 grudnia - 7 stycznia) zmierza na ten okres do kraju. Najpopularniejszymi kierunkami, z których wracają Polacy jest Wielka Brytania, Niemcy i Norwegia. W okresie Bożego Narodzenia prawie 17 proc. osób przyleci do Polski z Anglii, 10 proc. z Niemiec, a trzecim najpopularniejszym miejscem z około 7 proc. sprzedanych biletów jest Norwegia. Warto jednak zaznaczyć, że właśnie do tych krajów w poszukiwaniu pracy i lepszego życia wyjechało niemal kilka milionów Polaków. W porównaniu do roku ubiegłego więcej Polaków wraca do domu z Norwegii. W analogicznym okresie w zeszłym roku tylko 4 proc. podróżujących, którzy przyjechali do Polski rozpoczęło swoją podróż w tym skandynawskim kraju. W przypadku Wielkiej Brytanii i Niemiec liczba ta utrzymuje na tym samym poziomie (17 proc. i 10 proc.).

Reklama

Najpopularniejszymi krajami, do których zmierzają użytkownicy serwisu Tripsta.pl w okresie Bożego Narodzenia są Włochy, Niemcy i Grecja, natomiast do najbardziej popularnych miasta należą Ateny, Paryż i Rzym. Włochy wybrało 10 proc. osób, a Niemcy i Grecję 6 proc. W tym samym okresie w zeszłym roku Niemcy również znalazły się w top 3 wyprzedzając Szwajcarię i Izrael.

Większość podróżujących zostaje w Polsce na tydzień

Podczas tegorocznych świąt Bożego Narodzenia 37 proc. klientów kupiło bilet na tygodniowy pobyt, natomiast 24 proc. zostanie w Polsce przez dwa tygodnie, a 13 proc. na 1,5 oraz 2,5 tygodnia. Według serwisu Tripsta.pl w ubiegłym roku większość klientów (25 proc.) kupiło bilety na dwa tygodnie pobytu, 20 proc. kupiło bilet na tygodniowy pobyt, a około 17 proc. zostało w Polsce na około 1,5 tygodnia. Najpopularniejszym okresem, w którym podróżowali Polacy był czas od 19 grudnia do 5 stycznia. Termin ten wybrało 4,5 proc. osób.

W tym roku Polacy rezerwowali bilety dwa tygodnie później niż w poprzednim sezonie. Około 13 proc. klientów zarezerwowało bilet pomiędzy 9 do 8 tygodniem przed wyjazdem, natomiast w zeszłym roku najwięcej biletów kupiono w 11 tygodniu przed datą podróży. Warto zwrócić uwagę, że w minionym sezonie około 9 proc. pasażerów zarezerwowało bilet na 15 do 14 tygodni przed datą wylotu, w tym roku było to tylko 6 proc.

Latanie z Polski tańsze niż latanie do Polski

Średnie ceny biletu lotniczego zawsze wzrastają w okresie Bożego Narodzenia. Przeciętnie za bilet z Londynu do Polski należało zapłacić około 1250-3090 zł w zależności od miasta przyjazdu. Lot do Warszawy kosztował 1250 zł, do Gdańska 1350 zł, natomiast podróż do Rzeszowa była już znacznie droższa - koszt biletu wyniósł 3090 zł. Ci, którzy przylecą do Polski z Niemiec zapłacili średnio 446 zł za lot z Monachium do Warszawy lub 977 zł za lot z Frankfurtu do Warszawy. Bilety z Norwegii również są droższe. Na przykład średni koszt lotu z Oslo do Warszawy wyniósł 1372 zł, a z Bergen nawet 1524 zł.

Aby dostać się z Warszawy do Włoch podróżny musiał zapłacić średnio 653 zł za bilet do Rzymu, a do Mediolanu 417 zł. Bilet z Warszawy do Frankfurtu w Niemczech kosztuje średnio 480 zł, a z Warszawy do Berlina 514 zł. Podróżny, który chciał dostać się z Łodzi do Monachium musiał zapłacić 573 zł. Bilety z Warszawy do Aten kosztują średnio 804 zł, a do Paryża 547 zł. Najtańszy przelot, który został kupiony w omawianym okresie był lotem z Pragi do Warszawy i kosztował 387 zł, najdroższy zaś był z miasta Kamloops w Kanadzie do Warszawy i kosztował 14 369 zł.

Największą grupę klientów (15 proc.), którzy zarezerwowali poprzez serwis Tripsta.pl wycieczki na zimowy urlop stanowią osoby pomiędzy 25. a 30. rokiem życia, 13 proc. to ludzie w wieku 40-45 lat, a 11,5 proc. to osoby należące do przedziału wiekowego 30-35 lat. Zaskakujące jest to, że młodzi ludzie (w wieku od 20-25 lat) stanowią mniejszość wśród świątecznych turystów - jedynie 9 proc. wszystkich klientów. W przypadku podziału na płeć, grupa kobiet i grupa mężczyzn liczy po 50 proc.

Wnioski oparte zostały na danych Tripsta.pl - biura podróży online umożliwiające rezerwację biletów lotniczych w internecie. Dane dotyczą okresu między 19 grudnia 2014 a 7 stycznia 2015 r.

Biznes INTERIA.PL na Twitterze. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »