Światowe linie odwołują loty do Tel Awiwu. El Al ściąga rezerwistów

Nie tylko PLL LOT odwołały połączenia z Tel Awiwem - robią to także inne światowe linie lotnicze. Tymczasem izraelskie, państwowe El Al wykorzystują swoje moce (uruchamiają siatkę połączeń), aby umożliwić rezerwistom powrót do kraju. Lotnisko Ben Guriona wciąż działa.

Światowe linie lotnicze wstrzymują połączenia z Izraelem po ataku bojowników palestyńskiego Hamasu na to państwo. W związku z sytuacją rejsy odwołały lub zawiesiły m.in. LOT, Air France, Lufthansa, Wizz Air, Finnair, easyJet i American Airlines.

Na lotnisku Ben Guriona w Tel Awiwie odwołano wiele lotów

W porcie lotniczym Ben Guriona w Tel Awiwie, największym lotnisku Izraela, odwołano wiele przylotów i wylotów - podała agencja Associated Press, cytując dane z internetowego rozkładu lotów.

Tymczasem państwowe linie lotnicze Izraela El Al uruchamiają dodatkowe połączenia, by umożliwić rezerwistom powrót do kraju i pomóc w największej mobilizacji w historii państwa - zaznaczyła agencja Reutera.

Reklama

Z uwagi na obecną sytuację w Izraelu Polskie Linie Lotnicze LOT odwołały wszystkie loty z i do Tel Awiwu do 14 października br. włącznie. Według informacji opublikowanej na stronie przewoźnika pasażerowie, którzy kupili bilet 7 października lub wcześniej mogą dokonać bezpłatnej zmiany terminu wylotu.

Lufthansa, Air France, Wizz Air, KLM - wszyscy czekają na rozwój sytuacji

Francuski Air France ogłosił, że zawiesił połączenia z Tel Awiwem "do odwołania" po konsultacjach z władzami Francji i Izraela. Brytyjski easyJet odwołał rejsy do Tel Awiwu w niedzielę i poniedziałek, zapowiadając zmiany w rozkładzie. Węgierski Wizz Air wstrzymał wszystkie loty do i z Tel Awiwu "do odwołania".

Grupa Lufthansa, do której należą również Austrian Airlines, Swiss i Brussels Airlines, zawiesiła rejsy do soboty, wyjaśniając, że decyzja zapadła po intensywnej analizie "wciąż niejasnej, zmieniającej się sytuacji bezpieczeństwa w Izraelu". Holenderskie linie KLM odwołały loty do Tel Awiwu do środy włącznie.

Brytyjskie linie Virgin Atlantic odwołały loty z Londynu do Tel Awiwu w poniedziałek i wtorek, a także lot powrotny planowany na środę. Linie ogłosiły jednak, że będą wciąż wykonywały niektóre rejsy, choć pasażerowie mogą zmieniać datę wylotu lub ubiegać się o zwrot pieniędzy za bilet - podał Reuters.

Amerykańskie linie lotnicze też zawieszają połączenia z Tel Awiwem

Amerykańskie linie American Airlines, United Airlines i Delta Air Lines również zawiesiły loty z i do Tel Awiwu. American wstrzymał je do piątku, a United - aż poprawią się warunki bezpieczeństwa. Ta ostatnia linia ogłosiła przy tym, że zezwoliła dwóm rejsom na wylot z Tel Awiwu w sobotę wieczorem i w niedzielę.

Hongkońskie linie Cathay Pacific odwołały połączenia z Tel Awiwem zaplanowane na wtorek i czwartek "przez wzgląd na najnowszą sytuację w Izraelu", podkreślając, że "bezpieczeństwo pasażerów i załóg jest naszym najwyższym priorytetem". Chińskie linie Hainan Airlines odwołały w poniedziałek rejsy między Tel Awiwem a Szanghajem, ale zapowiedziały, że połączenia z Pekinem i Shenzhen będą realizowane.

Nie wszystkie międzynarodowe linie odwołały loty. Według platformy Flightradar24 na lotnisku Ben Guriona spodziewane są m.in. przyloty samolotów linii Ryanair i flyDubai.

Urzędy nadzorujące rynek lotniczy, w tym amerykańska Federalna Administracja Lotnictwa (FAA), Agencja Unii Europejskiej ds. Bezpieczeństwa Lotniczego (EASA) i izraelski Urząd ds. Lotnictwa Cywilnego (CAA), przestrzegły linie lotnicze, by zachowały ostrożność, korzystając z przestrzeni powietrznej Izraela, ale nie wymusiły odwołania lotów.

Hamas nie zniszczył lotniska Ben Guriona

Ostrzał rakietowy ze Strefy Gazy nie uszkodził izraelskiego lotniska Ben Guriona pod Tel Awiwem - zakomunikował w poniedziałek rzecznik portów lotniczych. Wcześniej w sieci pojawiło się nagranie, na którym widać było unoszący się nad lotniskiem dym.

Polskie władze prowadzą ewakuację Polaków z Izraela drogą lotniczą. Minister spraw zagranicznych RP Zbigniew Rau poinformował w poniedziałek, że ewakuacja będzie dwutorowa, oprócz lotów z Tel Awiwu do Warszawy, trzy samoloty będą zabierać Polaków z Tel Awiwu na Kretę, skąd wrócą samolotami LOT-u do Warszawy.

- Wczoraj w godzinach wieczornych udało się ewakuować z lotniska (Ben Guriona) już ponad 251 osób, które przybyły dzisiaj rano do Polski, do Warszawy trzema samolotami - Boeingiem 737 i dwoma samolotami C130 Hercules - powiedział Rau. Dodał, że Boeing już udał się w kolejny lot do Izraela, gdzie przygotowana jest następna grupa około 200 polskich obywateli, którzy chcą dostać się do Polski.

***

PAP
Dowiedz się więcej na temat: linie lotnicze | Tel Awiw | Izrael | Hamas
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »